Hz Muhammedin Gençliği

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Eylül tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, 12 yaşından itibaren amcasıyla birlikte kervanlar aracılığıyla ticari seferlere katılmaya başlamıştır. İlk yolculuğunu amcası Ebu Talip ile birlikte Busra’ya yapmıştır.

  Hazreti Haticenin kervanını Şama götürdü.

  Dürüst bir tüccar olan Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’nin zengin ve soylu iş kadınlarından biri olan Hazreti Hatice’nin kervanının yönetimini üstlenmiştir. Hazreti Hatice zamanla Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in dürüstlüğünden ve ticaretteki başarısından etkilenmiş ve ona evlilik teklifinde bulunmuştur.

  Hz. Hatice’nin evlilik teklifine olumlu cevap veren Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, Hz. Hatice’yi ailesinden isteyerek evlenmiştir. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem) evlendiği sırada 25, Hz. Hatice kırk yaşındaydı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in bu evlilikten Kasım, Zeynep, Rukiye, Ümmügülsüm, Fatıma ve Abdullah olmak üzere altı çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlardan Fatıma dışındakiler Hz. Peygamberin sağlığında vefat etmişlerdir. Hz. Fatıma ise Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in vefatından 6 ay sonra vefat etmiştir.