Hz Muhammedin Gençliği Özeti

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Eylül tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, 12 yaşından itibaren amcası ile beraber kervanlar aracılığı ile ticari seferlere katılmaya başlamıştır. İlk yolculuğu amcası Ebû Talip ile beraber Busra’ya yapmıştır.
  Hazreti Hatice’nin kervanını Şam’a götürdü.
  Güvenilir bir tüccar olan Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem
  Mekke’nin variyetli ve soylu iş kadınlarından biri olan Hazreti Hatice’nin kervanının yönetimini üstlenmiştir. Hazreti Hatice zamanla Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem’in dürüstlüğünden ve ticarette olan başarısından etkilenmiş ve ona evlilik teklifinde bulunmuştur.
  Hazreti Hatice’nin evlilik teklifine olumlu cevap veren Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem, Hazreti Hatice’yi ailesinden isteyerek evlenmiştir. Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem
  evlendiği sırada 25 Hz. Hatice 40 yaşında idi. Efendimiz bu evlilikten Kâsım, Zeynep, Rukîye, Ümmügülsüm, Fatıma ve Abdullah olmak üzere 6 çocuğu dünyaya gelmiştir. Bunlardan Fatıma dışındakiler
  Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellemsağlığında vefat etmişlerdir. Hz. Fatıma ise Hz. Muhammed (s.a.)’in vefatından 6 ay sonra vefat etmiştir.