Hz. Muhammed'in Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 15 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Hz. Muhammed'in Evliliği ve Çocukları Hakkında Kısa Bilgi

  Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), gençlik yıllarından itibaren çalışmaya başlamış, amcası Ebu Talip’le birlikte ticaret yapmıştır. Bu amaçla zaman zaman Mekke dışına ticaret yolculuklarına çıkmıştır. Ticaret hayatındaki başarısı, üstün ahlakı, dürüst ve güvenilir oluşu,
  Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Mekke’de iyice tanınmasını sağlamıştır. Böylece o, kısa zamanda herkes tarafından sevilen ve saygı duyulan bir insan olmuştur. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) güzel ahlaklı, çalışkan, dürüst bir insan olduğunu duyan Hz. Hatice (r.a.), ona birlikte ticaret yapma teklifinde bulunmuştur. Peygamberimiz (s.a.v.) bu teklifi kabul etmiştir. Mekke’nin zengin ve saygın kadınlarından olan Hz. Hatice (r.a.), birlikte çalıştığı dönemde Hz. Muhammed’i (s.a.v.) daha yakından tanıma imkânı bulmuştur. Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliğine ve dürüstlüğüne hayran kalmış, onunla evlenmek istediğini kendisine iletmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v.) de bu isteği olumlu karşılamıştır. Onlar, büyüklerinin de onayıyla evlenmişlerdir.

  Hz. Muhammed’in (s.a.v.), Hz. Hatice (r.a.) ile evliliğinden altı çocuğu olmuştur. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliğinden olan çocukları; Abdullah, Kâsım, Zeynep, Ümmügülsüm, Fâtıma ve Rukiye’dir.

  Peygamber Efendimizin (s.a.v.) İbrahim adında bir çocuğu daha vardır. İbrahim, Peygamberimizin (s.a.v.) Mariye isimli eşinden dünyaya gelmiştir.


  Biri hariç, çocuklarından hepsi Peygamberimiz (s.a.v.) hayattayken vefat etmiştir. Sadece Hz. Fâtıma (r.a.), Hz. Peygamber’den (s.a.v.) yaklaşık altı ay sonra hayata gözlerini yummuştur. Allah Resulü’nün (s.a.v.) soyu da kızı Hz. Fâtıma’nın (r.a.) çocukları Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin’den (r.a.) devam etmiştir.