Hz Muhammed'in Eşleri Kısa

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Beyza tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hz Muhammed'in Eşleri

  1. Hatice (ra): Hz. Peygamber’in (s.a.v) ilk evlilik hayatı, Hz. Hatice validemizle başlar. Onunla evlendiğinde, Efendimiz’in yaşı 25, hanımının yaşı ise, 40’tır. Yani aralarındaki yaş farkı, 15’tir. Onun, Hz. Peygamberin yanındaki yeri, diğerlerinden biraz farklıdır.

  2. Sevde binti Zem’a (ra): Bu hanımı da ilk Müslümanlardandır.

  3. Aişe (ra): Resulullah’ın bakire olarak evlendiği ilk ve tek kadındır. O, daha sonra halife olacak olan Hz.Ebubekir’in biricik kızıdır.

  4. Hafsa binti Ömer (ra): Hz. Hafsa dul bir kadındır. Kocası Bedir Savaşı’nda şehid edilmiş bir mücahittir.

  5. Zeynep binti Huzeyme (ra): Resulullah (sav) Hafsa’dan sonra bu kadınla evlenmiştir. Onun kocası da Bedir’de şehit edilmiş olan, Ubeyde b. Haris’tir.

  6. Ümmü Seleme (ra): Bu da ilk Müslümanlardan olup, Habeşistan’a hicret edenlerdendir.

  7. Ümmü Habibe (Remle binti Ebi Süfyan) (ra):
  Mekke’de küfrün bayraktarlığını yapan Ebü Süfyan’ın kızıdır.

  8. Cüveyriye binti Haris (ra):Cüveyriye, Haris b. Dırar’ın kızı idi. Haris, Mustalikoğulları Yahudilerinin reisi idi.

  9. Safiyye binti Huyey (ra): Asıl adı Zeynep’tir. O dönemde Arabistan’da reislere düşen ganimet hissesine Safiyye denilmektedir. Bu kadın da Resulullah’ın hissesine düştüğü için Safiyye adını almıştır. Ana-babası, Yahudilerin ileri gelenlerindendi.

  10. Mariyetü’l-Kıbtiyye (Ümmü İbrahim) (ra): Resulullah İslam’a davet için etraftaki hükümdarlara mektuplar gönderiyordu. Bunlardan birisi de Mısır hükümdarı Mukavkıs’tı. Mukavkıs, elçiyi güzel bir şekilde karşılamış, Hz. Peygamber’e birtakım hediyelerle birlikte iki de cariye göndermişti. Yolda bu iki cariye, Müslümanlık hakkında malümat sahibi olduktan sonra, İslam’ı seçmişlerdi. Bunlar Medine’ye varınca, Resulullah Mariye’yi kendisine almıştı. Bilahare azad ederek, onunla evlenmiştir ki, oğlu İbrahim, işte bu hanımındandır.

  11.Hz. Zeyneb binti Cahş (ra): Hz. Zeyneb, Peygamberlikten 20 yıl önce dünyaya gelmiş, Efendimizin hala kızı idi. İlk iman edenlerdendir..

  12-Meymüne binti Haris (ra): Asıl ismi Berre olup, Resulullah tarafından Meymüne olarak değiştirilmiştir. Hz. Peygamber’in son evliliğidir.