Hz. Muhammedin Çoçuklarının İsimleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Muhammedin Çoçuklarının İsimleri ve kısa bilgi

  1.Kasim: Hz. Muhammedin,3 erkek çocukların’dan1.sidir. Bunun için, Hz. Muhammedin Ebu'I Kasım denildi. Nubuvvetden önce Mekke'de dünyaya geldi. Annesi, Hadicet-ul-Kubra'dır. 17 aylık iken vefat etti.

  2.Zeyneb: Hz. Muhammedin, 4 Kızından 1.sidir. Peygamberimiz 30 yaşında iken dünyaya geldi. Hicretin 8. yılında, 31 yaşında vefat etti. Oğlu Ali, Mekke'nin fethinde Hz. Muhammedin devesinin arkasında idi. Zeynebin kızı Umame'yi Hazreti-i Ali kendine nikah eyledi.

  3.Rukayye:
  Hz. Muhammedin 2. Kızıdır. Peygamberimiz 33 yaşında iken dünyaya geldi. Çok güzel idi. Ebu Leheb'in oğlu Utbe'ye nikah edildi. 22 yaşında iken, Bedr gazasından önce hastalandı. Hazreti Osman'a bedr gelmeyip zevcesine hizmet etmesi emrolundu. Bedr zaferinin müjdesi Medine'ye geldiği gün defn olundu.

  4.Ümmu Gülsüm: Hz. Muhammedin,3. Kızıdır. Ümmü Gülsüm de Hazreti-Osman'a nikahlandı. Hicretin dokuzunda vefat etti. Namazını Resulullah kıldırdı ve defn olunurken kabri yanında durup, mubarek gözlerinden yaş döktü.

  5.Fatima:
  Hz. Muhammedin ,4. ve son Kızı'dır. Hz.Alinin zevcesi ve Hz.Ömer'in kayın validesidir. Nikah yapılırken 15 yaşında idi. Hz.Ali 21 yaşında idi. Hicreten 13 yıl önce, Mekke'de doğdu, 24 yaşında vefat etti. Hassan, Hüseyin ve Muhsin adında 3 Oğlu ile Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 Kızı oldu. Resulullahın soyu Fatima'dan türedi. Zeyneb, Abdullah Bin Cafer Tayyar ile nikahlanıp, Ali ve Ümmü Gülsüm isimli çocukları oldu.

  6.Abdullah: Hz. Muhammedin,Hz. Hadice'nin son çocuğudur. Nubuvvetden sonra doğup memede iken vefat etti. Tayyib ve Tahir'de denilir. Abdullah vefat edince As Bin Vail "Muhammed ebter oldu" yani soyu kesildi dedi. Allah’ın kevser suresi ile As kafirine cevap verdi.

  7.İbrahim:
  Hz. Muhammedin,Erkek çocukların’dan 3. ve çocuklarının sonuncusudur. Heraklius'un Mısır valisi olan Mukavkis'in hediye gönderdiği Maruye'nin oğludur. Hicretin sekiz yılı tevellud edip, 1,5 yaşında iken vefat etti.