Hz. Muhammed'in aile hayatı özet

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Muhammedin aile hayatı

  Peygamber Efendimiz'in ahlakı Kur'an-ı Kerim'euygundu. Kura'an-ı Kerimin gösterdiği güel huyların hepsi kendisinde toplanmıştı. Hz. Muhammed (s.a.v) gerek ailesende gerekse sosyal çevresinde peygamberlik gelmeden öncede çok geçimli güvenilir ve dürüst bir insandı.
  O zamanlar müşrikler kendisine Emin diye hitap ediyorlardı. Eferndimiz doğmadan babası Hz.Abdullah'ı kaybetmiş, annesi Hz.Amine'yide altı yaşlarında kaybederek yetim büyümüştür.
  Dedesi Abdulmuttalib'in yanında yetişen Hz.Rasulluha, aile işlerinde her zaman dedesine, amcalarına ve amca zadelerine kolaylık çıkarmış ticarette kar ile dönmüştür.

  Peygamber Efendimiz yirmi beş yaşlarında Hz.Hatice validemiz ile evlendikten sonra kendisine peygamberlik görevi gelmiş ve zor yıllar o zaman başlamıştır. Mekke de kaybettiği Hz.Hatice en çok zevcelerindedir. Diğer zevcelerinin onunun hakkındaki rivayetlerinde kendierine hiç bağırmadığı dövmediği ve münakaşa etmediğidir. Hz.Aşie'den kendisini soranlara "O'nun ahlakı Kur'an idi" rivayetini alıyoruz.
  Kızı Hz.Fatıma'ya (as) Hz. Muhammed (s.a.v) son nefesinde iken şu nasihati yapmıştır. "Kızım! Sakın babam Peygamber'dir diye güvenme!" Bu nasihati ile mahşer günü imansız amelsiz gelirse kendisine yardım edemeyeceğini vurh-gulamaktadır.

  Efendimiz hak hukuk mevzu bahis olduğunda asla taraf tutmaz kayırmacılık yapmazdı.
  Haklıya hakkını kesinlikle iade ederdi. Ailesini peygamber ailesidir diye kayırılmasına müsaade etmezdi.