Hz. Muhammed zorluklar karşısındaki sabrı ( örnekler)

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve saadet tarafından 15 Eylül 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Hz. Muhammed zorluklar karşısındaki sabrı ( örnekler)


  Hz. Muhammed (s.a.v) zorluklar karşısındaki sabrı

  Hz. Peygamber ve ilk Müslümanların Mekke dönemindeki en belirgin özelliği zorluklara ve baskılara sabretmeleri ve imanlarından taviz ver memeleriydi. Öyle ki Hz. Muhammed’e (s.a.v.) “İman nedir?” diye sorulduğunda “Sabırlı ve müsamahalı olmak.” diye buyurmuştur. Sahabe de onun bu konudaki tavrını kendilerine örnek almış ve zorluklara karşı sabretmiştir.

  Hz. Peygamberin hayatı sabır konusunda güzel örneklerle doludur. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) anne ve babası o küçükken vefat etmiştir. Çok sevdiği evlatlarının ölümünün acısını yaşamıştır. İslam’ı tebliğinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle doğup büyüdüğü Mekke’den Medine’ye göç etmiştir. Bütün bu sıkıntılara gösterdiği sabrıyla Hz. Peygamber Müslümanlara örnek olmuştur. Aslında zorluklar karşısındaki bu tutum sadece Allah Resulünün değil bütün peygamberlerin yoludur. Sabır, Hz. İsmail’in (a.s.) ve Hz. İbrahim’in (a.s.) teslimiyetinde , Hz. Yusuf’u (a.s.) kaybettiğinde Hz. Yakub’un (a.s.) gözyaşlarında , Hz. Eyüp’ün (a.s.) başına gelenlere karşı gösterdiği sebatta farklı boyutlarıyla karşımıza çıkar.

  “Sabır, müminlerin yolunu aydınlatan bir ışıktır.” Bizler de peygamberlerin örnekliği doğrultusunda başımıza gelen zorluklarla mücadele ederek sabretmeliyiz." Müslim, Taharet, 1.