Hz.Muhammed(s.a.v) in Mucizeleri

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Adile tarafından 14 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) peygamberliğine delil olan biçok mucizeleri vardır. Bunlardan bir kısmı gaybdan haber verilmesi; geçmişte olan ve gelecekte olacak şeyleri bildirilmesidir.

Geçmiş ve geleceğe dair gaybı Allah Azze ve celle'den başka kimse bilemez. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v) bunları haber vermesi büyük bir mucizedir. Bu onun peygamber olduğunu ve Allah Teala'dan kendisine vahiy indiğini açıkca isbat eder. Peygamber Efendimiz (s.a.v9 gaybe ait birçok şeyi haber vermişler ve bunlar haber verildiği şekillde meydana gelmiştir. Bunlardan bazıları:

Amcası Hz. Abbas, henüz müslüman olmadan önce Kureyş ordusu ile Buharebesine giderken hanımı Ümmü'l-Fazl'a bir hayli altın bırakmıştı. Harb neticesinde müslümanlara esir düşünce serbest kalması için kendisinden bedel istendi. O vermek istemedi, yok dedi. Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) "Ümmü'l-Fazl'a bıraktığın altınlar nerede?" dedi. Hz. Abbas da "Ben şehadet ederim ki sadıksın, Allah'ın Resulüsün vallahi ben o altınları gece karanlığında hanımıma bıraktım ve bunu Cenab-ı Allah'tan başka kimse bilmiyordu." diyerek hakikatı itiraf etti.

Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) Habeş hükümdarı Necaşi’nin vefatını Ashabına haber vermiş, onlarla beraber Necaşi için gıyabında namaz kılmış ve “salih bir kimse idi.” buyurarak hakkında hüsn-i şehadette bulunmuştu. Necaşi’nin vefat haberi Medine’ye daha sonra ulaştı.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) İstanbul’un fetholunacağını, Kisra ile Kayser’in hazinelerinin Müslümanların eline geçeceğini haber vermiştir ve hakikaten Müslümanlar fetihlere ve ganimetlere kavuştular ve hatta Adiy bin Hatem’in (r.a.) Kisra’nın hazinelerinin fethinde bulunacağını bildirmişlerdi. Buyurdukları gibi olmuştur.

Bir gün Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) yanında Ebubekir, Osman ve Ali (radıyallahu anh) ile beraber Uhud dağını teşrif buyurmuşlardı ve bu esnada bir zelzele oldu. “Dur ey dağ! Çünkü senin üzerinde bir nebi, bir sıddık ve iki şehid vardır.” buyurdular ve bu hadis ile Hz. Osman ve Hz. Ali’nin şehit olacaklarını haber vermişlerdir. Aleyhissalatu Vesselam