Soru Hz. Muhammed Peygamberimizin ismi incil'de nedir

Konusu 'Dini Konular' forumundadır ve saadet tarafından 3 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  İncil'de Hz Muhammed'in Müjdelenmesi


  Hz. Muhammed (s.a.v) ismi İncil'de Ahmed, Kuranda Muhammed’dir. Her ikisi de övülen, çok övülen, çok övülmeye lâyık olan anlamına gelir. Bu isimler mânâca birdir; fark söyleyiştedir. İki isim de aynı köktenden gelir.

  Her iki isim de Kur’ân âyetiyle sabittir. Kur’ân buyurur ki:


  Saf Suresi: 6. ayet: “Hani Meryem oğlu İsa, ‘Ey İsrail oğulları!’ demişti. ‘Ben daha önce indirilen Tevrat’ı doğrulamak ve benden sonra gelecek Ahmed ismindeki bir Peygamberi müjdelemek üzere size Allah tarafından gönderilmiş bir peygamberim.’ O açık ve kesin mucizeler getirdiğinde, ‘Bu apaçık bir sihirdir’ dediler.”


  Ahzab Sûresi: 39. ayet: “Muhammed hiçbirinizin babası değildir. O Allah’ın Resulüdür ve Peygamberlerin sonuncusudur. Allah ise her şeyi hakkıyla bilir.”


  Fetih Sûresi: 29. ayet: “Muhammed Allah’ın Resulüdür.”

  Hz. Muhammed (s.a.v) dünyaya teşrif ettiklerinde ona ne ad verdiğini soranlara dedesi Abdülmuttalip gönlüne düşen bir ilhamla şöyle cevap veriyor: “Muhammed!”

  “Neden atalarından birinin ismini koymadın da bu ismi verdin?” diyenlere de: “ Cenab-ı Allah’ın ve insanların onu övmelerini istediğim için” diye cevap veriyor.