Hz. Muhammed alemlere bir rahmettir

Konusu 'Hz.Muhammedin hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 3 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Muhammed alemlere bir rahmettir.

  Allah-u Zülcelal Peygamberlerini daima rahmetinin bir tezahürü olarak gönderir. İnsanoğlu irşada muhtaçtır.

  Çünkü insan fıtratına konulmuş olan akıl, vicdan gibi kabiliyetlerin neşvünema bulması, yaratılış gayesine ulaşması için Rehberliğe ihtiyaç vardır. Allahu Zülcelal, Kurani kerimde de musa aleyhisselamın lisanından hidayet nimetini şöyle beyan ediyor:

  “Musa firavuna şöyle cevap verdi, Rabbimiz, her şeye yaratılışı verip, sonra ona yol gösterendir.”(Taha;50)

  Bu ayetten anlıyoruz ki, insanın yaratılışında bulunan kabiliyetler ancak hidayet sayesinde inkişaf eder. İşte peygamberler de hidayet rehberleridir. İnsanlar ancak peygamberlerin getirdiği gayba dair ilimler sayesinde yaratılış gayelerini bilirler. Peygamberler bildirmiş olmasa, hiçbir insan Allah’ın esma ve sıfatlarını, kullarından ne istediğini, bu hayatın sonunda, ölümden sonra ne olacağını bilmez. Peygamberler bildirmiş olmasaydı, bu hayatın neyle kıymetli hale geleceğini, ebedi hayatımızı nasıl kazanacağımızı, Rabbimizin üzerindeki nimetlerini nasıl şükür edip ahiret nimetlerini nasıl kazanacağımızı asla bilemezdik. Özellikle ahir zaman peygamberi olan hazreti muhammet mustafa sallallahu aleyhi vesellem, Allah’ın bir umman gibi geniş olan rahmetinin tezahürüdür. Peygamberimiz kendisine iman etmeyen müşrikler için dahi geçici bir rahmet vesilesidir. Peygamberimize iman etmeyenler bile, zahiri beraberlik sayesinde dünyevi helak ve azaptan kurtulmuşlardır. Tevbe İstiğfar etmek Resulullah’ın bize öğrettiği kurtuluş çaresidir. Kıyamete kadar gelecek insanlar da, yine peygamberimiz sayesinde daha evvelki ümmetlere gibi toptan helak olmaktan kurtulmuşlardır. Evvelki peygamberlerin birçoğu, iman edenlerin, zalimlerin elinden kurtulup rahatça Allah’a ibadet etmesi için o kavimlerin helak edilmesini istemişlerdi.


  Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem İse iman edenlerle beraber hicret etti; iman etmeyip kendisine suikast tertipleyenlerin helak edilmesini istemedi. Onların neslinden iman edenler olabilir, diye cezaları ahirete teşhir edildi. Nitekim peygamberimiz aleyhisselam, müminlerin çok sıkıntılı olduğu bir zamanda zalimlere lanet etmesi istenince,”Ben lanet edici olarak değil, rahmet için gönderildim.” yine önceki ümmetlerin birçoğu bugün işlenen günahların Birkaçı sebebiyle cezalandırılmışlar veya helak edilmişlerdi. Peygamberimizin duası bereketine ümmeti muhammet toptan helak olmaktan veya insan sureti dışında bir surette çevirmekten korundu.

  Hz.-Muhammed-alemlere-bir-rahmettir.

  Hz. Muhammed insanlığa niçin bir rahmettir?

  Hz. Muhammed alemlere bir rahmettirHazreti peygamber Sallallahü aleyhi vesellem en çok iman edip sünnetine uyanlar için bir rahmettir. Çünkü onları sonsuz bir hüsrandan ve azaptan kurtulup, ebedi saadete eriştirdi. O, dünyada yaşayan insanları hakka davet ederken de rahmet idi, ahirete irtihalinden sonra da Ümmet için rahmettir, kıyamet gününde de rahmet olacaktır.

  Hz. Muhammed, öyle bir rahmettir ki, kabir aleminde bile kıyamete kadar dua ve İstiğfar ile ümmetine yardım halinde olacaktır. Gerçekten peygamber efendimiz sallallahu ali vesellem bugün Zahir’i olarak aramızda olmasa bile, miras bıraktığı ilimle, sünnetine, mürşidi kamiller vasıtasıyla zamanımıza kadar ulaşan ruhaniyeti ile her zaman aramızdadır. Rabbimiz, onun yolunda yürüyenler hürmetine ümmeti Muhammed’e merhamet nazarıyla bakıyor ve nice Lütuflarda bulunur. Peygamberimiz sadece kendi asrındaki insanların değil, kıyamete kadar gelecek bütün nesillerin rehberidir.