Hz Muaviye Kimdir

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hz Muaviye Kimdir

  MUAVİYE: Arapça'da " uluyan dişi köpek anlamına gelmektedir.

  BABASI: Babası Ebu Süfyan, Uhud ve Hendek savşında müşriklerin ordu komutanıydı. Yüzlerce Müslüman'ın kanını akıtmış ve yüzlercesini de sakat bırakmıştır. Mekke'nin fethi sırasında zahiren ve gayri samimi bir şekilde Müslüman olmuştur.

  ANNESİ: Hind'dir. O Hind ki, Bedir savaşında kardeşi ve babasının ölümünden sorumlu tuttuğu Hz.Hamza'yı, Vahşi adında mızrak atma konusunda profesyonel olan bir köle tutup Uhud savaşında şehit etmiştir. bununla da yetinmeyerek kalbini sökmüş ve kanını içmiştir

  Maviye bin Ebu Sufyan 602 yılında Kureyş kabilesinin üyelerinden Beni Abdüşşems ailesinin bir ferdi olarak dünyaya geldi. Mekke Kureyş'in yönetimindeydi. Beni Abdüşşems ailesi bu yönetici zümrenin en etkili üyelerindendi.

  Hazreti Muhammed Mekke'de yeni dini duyurmaya başladığında Abdüşşems ailesinin çoğu ona karşı çıktı. Hicret etmesine neden oldular ve ardından Müslümanlara karşı açılan tüm savaşlara katıldılar.


  Üçüncü halife Osman ve başdanışmanı Mervan tarafından oğlu Yezid'le birlikte yeni fethedilen Suriye'nin yöneticileri olarak atandılar.


  Emevi Saltanatının en zalim hükümdarlarındandır. Halife Osman'ın öldürülmesinden Hazreti Ali ve Alevileri sorumlu tutmuş, Osman'ın kanlı gömleğini Şam'da Cami minberine asarak halkı cami üzerinden Alevilere karşı kışkırtmıştır.

  Muaviye yüzünden camiler, Hz. Ali karşıtlığının yükseltildiği mekanlar olarak tarihe geçmiştir. Camilerde Hazreti Ali ve Ehli beyte karşı Cuma namazı sırasında hutbede ağır küfürler edilmiş ve lanetler okunmuştur. Bu iğrenç uygulamaya kendisi de bir Emevi olan Ömer Bin Abdülaziz son vermiştir.

  alıntı