Hz. Lut hayatının özeti

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 27 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hazreti Lut Aleyhisselam Hz. İbrahim'in yeğeni olup babasının adı Haran'dır. Hz. İbrahim ile aynı dönemde peygamberlik ile Allah Azze ve celle tarafından görevlendirilmişlerdir. Yaşamış oldukları büyük kuraklık ve de kıtlık neticesinde Hazreti Lut amcası Hazreti İbrahim ile birlikte Mısır'a gitmişler ve o dönem Mısır kıralndan gıda ve de hayvan yardımı almışlardır. Aldıkları mallar ile Filistin dolaylarında ki kavimlerine geri dönmüşler ve Yüce Allah'ta rızıklarını bereketlendirerek artırmıştır. Daha sonra Allah Azze ve celle Hz. Lut aleyhisselamı Sadom halkına peygamber olarak görevlendirmiştir. AmcasıHazreti İbrahim'den ayrılan Hazreti Lut tebliğ ve irşad çalışmalarına başlâmıştır.

  Sadom halkı bolluk ve de refah içinde yaşayan bir kavim olmakla birlikte o güne kadar dünyada yapılmamış bir sapıklığı ahlak edinmiştirler. Sadom halkı kadınlarını bırakıp erkekler ile cinsel ilişkiyi alışkanlık edinmişlerdi. Bu hal karşısında çok mücadele veren Hz. Lut aleyhisselam kavmini bu sapık cinsel alışkanlıktan vazgeçiremiyordu ve kavmi uyarılarına aldırmadığı yetmiyormuş gibi bir de Hazreti Lut'u öldürmek ve sürgün etmek ile tehdit ediyorlar yaptıkları azgınlıklar karşısında çaresiz kalan Hz. Lut aleyhisselam yüce Allah'a kavmi hakkında duada bulundu ve Allah Azze ve celle peygamberinin duasını kabul buyurdu ve azap melekleri önce Hazreti İbrahim'e uğradılar.


  Hazreti İbrahim kendilerine yemek ikram edince yemediklerini gördü ve gelenlerin melek olduğunu anladı ve kavmi hakkın da endişelendi. Melekler ise endişe etmemesini kendilerinin Hazreti Lut'a gönderildiklerini bildirerek Sadom'a Lut Peygamberin yanına gittiler ve Hz. Lut peygamberde genç erkek suretinde gelen melekleri tanımadı ve onları misafir etti. Hazreti Lut Peygamberin eşi gelen yakışıklı gençleri sapık Sadom halkına haber verdi ve sadomlular Hazreti Lut'un kapısına dayandılar ve misafirlerin kendilerine teslim edilmesini istedirler. Hazreti Lut (kızlarımı alın nikahlayın) desede sapık kavim asıl niyetlerinin ne olduğunu bildiğini ve hemen genç erkek misafirlerin kendilerine teslim edilmesini istediler. Hazreti Lut misafirleri kurtarmaya çabalarken melekler kendilerini tanıttılar ve gece yarısından sonra karısını arkada bırakarak şehri terk etmesini istediler.


  Sabaha karşı Hazreti Lut aleyhisselam ailesini alarak şehri terk etti. Hanımı ise sapık kavim ile beraber kalmayı tercih ettî. Yüce Allah Sadom halkını sapıklıkları ile birlikte helak etti. Hazreti Lut aleyhisselam Hicaz taraflarına göç etti ve de hayatının sonuna kadar burada ibadet ile meşgul olmuştur. Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisi şeriflerinde
  mealinde buyurarak ümmetini uyarmıştır. Allah Azze ve celle bizleri ve zürriyetimizi her türlü sapıklıklardan muhafaza eylesin.