Hz İlyas Peygamberin Kısaca Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hazreti İlyas aleyhisselam Hristiyanlık, İslam dini ve Musevilik dinlerinde mukaddes bir peygamberdir.

  İlyas (a.s) peygamberin (M.Ö.) 9. yüzyılda yaşadığı tahmin edilmektedir. Adı Kur'ân-ı Kerim'de geçen bir peygamberdir.Hz. Musa (a.s)'dan sonra gelen nesebi Hz. Harun (a.s)'a dayandiğı rivayet edilir.
  Rivayete göre Hazreti İlyas israiloğullarına Hîzkil (a.s)'dan sonra gönderilmiştir.
  İnsanları Allah'u Teala’ya imana çağıran Hazreti İlyas, kavminin Bal putuna tapmamasını emretmiştir. O yörenin kralı evvel iman etmesine rağmen daha sonra irtidat ederek Hazreti ilyas aleyhisselam'ı öldürmeye kalkmiştır.
  Hazreti İlyas aleyhisselam yaklaşık 7 yıl dağlarda bayırlarda dolaşmış, insanları Tevrat'ın emirlerine çağırış etmiş, iman etmemeleri üzerine, o kazaya 3 sene hiç yağmur düşmemiştir. Sonra Hazreti ilyas aleyhisselâm'ın duası ile yağmur yağmasına rağmen tekrar İlyas aleyhisselam'a iman etmemişlerdir.

  Kendisinden sonraki Benuisrail Peygamberlerinden Kur'ân-ı Kerimde adı zikredilen Elyas'a aleyhisselam'ı Hazreti İlyas aleyhisselam yetiştirmiştir. Rivayete göre kavmînin imansızlığına kızan İlyas aleyhisselam, Cenab-ı Hak'dan kendisini gökyüzüne yükseltmesi için dua etmiş, bunun üzerine belirlenen bir yerde yaninda Elyas'a (a.s) da varken gökten gelen ateş gibi bir ata binip havalanmış, nübüvvet simgesi olarak da aşagıda kalan Elyas'a hirkasını atmiş ve semaya refedilmiştir.