Hz İbrahim'in Mucizeleri

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin


  Hz . Ibrahim'in Mucizesi


  "Peygamber Efendimiz Muhammed aleyhisselâmdan sonra Peygamberlerin ve insanlarin en üstünüdür."
  .İbrâhim aleyhisselâmin mübârek vücûduna ateş tesir etmedi.Nemrûd onu atese attığında Allahu teâlâ; "Ey ates! İbrâhim üzerine serin ve selâmet ol!" buyurunca ateş onu yakmadi.
  .Cansız olan, parça parça edilmiş ve parçalari ayrı ayrı yerlere konmus olan kuşlar (dört kuş), İbrâhim (as)' in çağırması üzere yeniden dirilmişlerdir.
  .İbrâhim (as)'in mûcizesi ile taşlar kömür gibi yanmışır. Rivâyete göre İbrâhim aleyhisselâm Şam tarafina hicret ettiğinde çayırlık,çimenlik bir yerde konaklamıştı. Orada yakacak hiçbir sey bulamayan, bulduklari az bir seyle ihtiyaçlarını karşılayamayan ahâli, durumlarını İbrâhim aleyhisselâma anlatti. İbrâhim (as) taşlari toplattı ve kömür gibi yaktı. Bu mûcizeyi gören pekçok kimse îmân etti.
  .Bâzan yırtıcı ve yabânî hayvanlar İbrâhim (as)' la beraber giderler ve dile gelerek gâyet açık bir şekilde onunla konusurlardi. Bir defâsinda,hanimi hazret-i Hacer ve oglu İsmâil'le görüsmek ve onlari ziyâret etmek için Mekke'ye gitmisti.Şam'a geri dönüsünde birçok yabânî hayvan, İbrâhim (as) ile berâber yürüyüp,onunla açikça konustular.
  .İbrâhim (as) duvarların ve dağların arkasını da görürdü. Bu mûcizesi Mısır'a gittiginde zevcesi hazret-i Sâre'ye musallat olmak isteyen zamânin krali Firavun,hazret-i Sâre'yi sarayina alinca, Ibrâhim (as) disardan içeriyi seyretmistir. Sarayin duvarlari ona cam gibi olmus ve gözünden perde kaldirilmistir. Böylece hazret-i Sâre'ye el uzatmaya kalkisan Firavun'un ellerinin kuruyup, ayaklarinin tutmayarak yere yikildigina sait olmustur.
  .İbrâhim (as) bastığı tasin üzerinden agaç bitip yeşermistir.Bu istek dîne dâvet ettiği bir beldenin ahâlisinden gelmiş, duâsi üzerine mûcizeyi göstermiştir.
  .İbrâhim aleyhisselâmin oturdugu yerden güzel kokular yayılırdı. Ayrılsa bile,senelerce güzel kokusu oradan çıkmazdı. Hazret-i İsmâil de babasının evine gelip gittiğini,onun kokusundan anlamıştı.