Hz. İbrahim (a.s) ve İlkler

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. İbrahim ve İlkler

  hz-ibrahim-ve-ilkler.

  Abdullah b. Abbas şöyle demiştir: Hz. İbrahim’in (a.s) şeriatında bulunan ve farz olan şu on haslet, Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) şeriatında sünnettir. Bunların beşi başta, beşi de bedendedir. Başta olanlar; ağza ve buruna su vermek, başı traş etmek, bıyığı kısaltmak ve misvak kullanmaktır. Bedende olanlar ise, sünnet olmak, koltuk ve kaşık temizlemek, tırnak kesmek ve necasetten su ile taharet etmektir.

  Ebu Hüreyre’den (ra) nakledildiğine göre o şöyle demiştir: kendini ilk sünnet eden İbrahim’dir (a.s). Emir geldiğinde o 120 yaşındaydı. Sakalı ilk ağaran, ilk don giyen, bıyığını ve tırnağını ilk kesen, koltuğunu ve kasığını ilk temizleyen de odur. Allah’ın dostu (halili) müminlerin imamı, türlü belalarını müptela olan ve ahdine vefa eden yine odur. İlk ayakkabı giyen, ilk kılıç vuran, ilk ateşe atılan odur. İlk misvak kullanan, saçını ikiye ayıran, ilk suyla taharet olan odur. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

  “Bir zamanlar Rabbi İbrahim’i bir takım kelimelerle sınanmıştı” (Bakara 2/124).

  Hak Teala, Hazreti İbrahim’i dokuz şeye müptela kıldı. Bunlar; güneş, ay, yıldız, sünnet olmak, Nemrud ateşi, İsmail’i kurban etmek için yatırması ve hicrettir. İbrahim (as) bunların hepsi ile denendi ve o bunlara tahammül etti. Nitekim Hak Teala şöyle buyurur:

  “Ve ahdine vefa gösteren ibrahim” (Necm 53/37).

  Nakledildiğine göre ibrahim (as) Kudüs’e geldi ve orada uzun zaman kaldı. 194 yaşında orada ahirete intikal etti.