Hz. Hud'un hayatı özeti

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 25 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Hud peygamberimiz Hz. Nuh Peygamberin oğlu Sam'ın soyundan olduğu rivayet edilmektedir. Bazı kaynaklarda ise şimdiki Yemen bölgesinde doğup büyüdüğü aktarılmaktadır ve Nuh'un tufanından sonra torunlarından Ad'ın, Hazreti Hud'un doğrudu Yemen civarlarına yerleşip zamanla şehir kurduğu tarihi kaynaklarda ve bulgularda mevcuttur. Allah Azze ve celle bu şehri zenginleştirmiş ve topraklarına bereket ihsan etmiştir. Ancak bu kavim daha sonraları nefislerine uyarak yoldan sapmış ve azgınlık göstermeye başlamışlardır ve ellerindeki nimetlerden dolayı şımaran Ad kavmine Allah Azze ve celle Hz. Hud aleyhisselamı uyarıcı olarak göndermiştir.


  Hz. Hud a.s kavmini sürekli islama ve Allah Azze ve celle'nin dinine çağırdığı halde ve onlar kendisini alaya alıp sürekli azgınlık gösteriyor ve yapılan öğütleri dinlemiyorlardı. Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde Hud a.s peygamberliğini şöyle bildiriyor;
  Ad kavmi kendi elleri ile ihdas etikleri putlara tapıyor ve Hz. Hud Peygamber Efendimizi yalancılık ve bozgunculuk ile suçladılar. Kendisine çok az iman eden çıkıyordu ve kavmi Hazreti Hud'a inanmaları için keramet göstermesini istediler. Kavmi kendisine inanmaları için rüzgarın yönünü değiştirmesini istediler. Hazreti Hud ne tarafa esmesini istiyorsunuz diyerek onların istediği tarafı işaret ederek rüzgarı estiriyor yönünü değiştiriyordu. Yinede iman etmiyor büyücülük ile suçluyorlardı. Hz. Hud Allah Azze ve celle'den kavmine ders olması için bir azap göndermesini dua etti. Yüce Allah'ta Ad kavmi üzerine çetin bir kuraklık gösterdi. En güzel İrem bağları tarümar olmuştu ve bu felaketler neticesinde belki akıllanmışlardır diye Hazreti Hud tekrar kavmine seslendi;

  Kavmi Hazreti Hud'un çağrısı karşısında nefislerine uyarak daha çok hırslanarak O'nu öldürmeye kalkıştılar. Yüce Allah'ta üzerlerine ufukta belirer bir toz bulutu gönderdi ve azgın olan kavmi işte yağmur geliyor deselerde felaket onları hepsini helak etti. Sadece Hud Peygambere inananlar müstesna.

  Geçmiş kavimlerin başlarından geçen bu olaylar kıyamete kadar gelecek bütün insanlar için, doğruluğunda hiç şüphe olmayan ve de içinde hiçbir çelişki bulunmayan Kur'an-ı Kerimde aktarılmaktadır ve bu yaşanmış kıssalar tarihi bir bilgi ve belgeden çok ders alınması için verilmiş örneklerdir. Yüce Allah insanların doğru yolu bulmaları için tafsilatlı ve örnekler ile hakkı anlatmaktadır Her kavmin ve insanın başına gelenler kendi elleri ile yapıp ettikleridir. Yüce Allah çok bağışlayan, esirgeyen ve merhametlidir.