Hz. Havva’nın Yaratılışı

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Lasey tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Hz. Havva’nın Yaratılışı

hazreti-havvanin-yaratilisi.

Tefsirciler şöyle der: Hz. Adem, cennette yalnız başına gezinirdi, gönlü rahat değildi. Hak Teala adem’e bir uyku verdi, o da uyudu. Cenab-ı Hak, adem’in sol eğe kemiğinden Havva’yı yarattı ve ona cennet elbiselerinden giydirdi. Hava, adem’in baş ucuna oturdu. Adem, uyanınca baş ucunda bir kadın oturduğunu gördü. Melekler, onu sınamak için, “Bu kimdir?” diyerek sordular. Hz. Adem, “Kadındır” diye cevap verdi. Melekler onun ismini sorduklarında “Havva” karşılığını verdi. “Niçin ismi Havva’dır? diye sorulunca da, “Diriden yaratıldığı için” dedi. Bu kez melekler, “Niçin yaratıldı? diye sorduklarında, Hz. Adem, “Ben on da, o da bende sakin olmamız için” dedi. Nitekim, Hak Sübhanehu ve Teala şöyle buyurur:

“Sizi tek bir candan (Adem’den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva’yı) yaratan O’dur. (A’raf 7/189).

Bedayi’-i Ahbar’da nakledildiğine göre Hz. Adem cennete girdi. Hak Teala cennette Havva’yı yarattıktan sonra, her ikisine hitaben, “Benim cennetimde yaşayın, dilediğinizi yiyin için ama sakın şu ağaca yaklaşmayın,. Selamım ve rahmetim sizin üzerinize olsun” buyurdu. Sonra kendisini hamd ve sena ile anıp şöyle buyurdu: Hamd benim övüncümdür, Azamet benim izarım (örtüm), kibriya ridam (elbisem) ve bütün yaratılanlar benim kulundur.

Adem’de [aleyhisselam] bu şeref ve ululuğu görünce bütün cennet ailesi ve melekler, Adem’le Havva’ya selam vererek onların üzerine inci ve mücevherler saçtılar.

Cenab-ı Hak şöyle buyurdu: Ey Adem! Benim nimetlerine şükret! Seni son derece güzel ve hoş yarattım, ayağa kaldırıp yürüttüm, sana ruhumdan üfledim, sana secde etmediği için İblis’i lanetleyip kovdum. Seni kerem ve lutuf yönünden bütün varlıklardan üstün kıldım. Sizin için, sizi yaratmadan iki bin yıl önce cenneti yarattım. Eğer bana itaat ederseniz, cennetimde kalırsınız. Eğer bana verdiğiniz sözde durmazsanız o zaman sizi cennetimden çıkarır, size ateşle azap ederim.

Hz. Adem de bunun üzerine, “Ya Rabbi! Ahdini ve emanetini kabul ettim” dedi. Hak Sübhanehu ve Teala buyurdu: Eğer yasakladığım ağaca yaklaşırsanız zalimlerden olursunuz.