Soru Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin soyundan gelenler ne denir?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 5 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin soyundan gelenler ne denir?

  Seyyid, Hz. Peygamber (s.a.v) soyundan gelenleri anlatmak için kullanılan bir terimdir. Kelime anlamı olarak, “efendi, bey, önder, sahip, faziletli, kerim” demektir. Şerif kelimesi de, “şerefli, asil, soylu” anlamlarına gelip seyyid kelimesiyle birlikte “nesl-i pâk-i Muhammedî’ye mensup olup yüceltilmiş olan” manasında kullanılır. Bu yönüyle seyyid ve şerif kelimeleri Hz. Muhammed (s.a.v) Hazreti Ali ve Hazreti Fâtıma’dan doğanlar ve onların soyundan gelenler için kullanılır. Anne ve baba tarafından Hazreti Ali’nin (ra.anh) soyundan gelenlere ise seyyidü’s-sâdât denilmiştir.

  Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in soyundan gelenlere hem seyyid, hem şerif denildiği gibi, özellikle Hz. Hasan’m soyundan gelenlere şerîf, Hz. Hüseyin’in soyundan gelenlere de seyyid denilmiştir.


  Hz. Muhammed (s.a.v)’in kızı Hz. Fatma (ra.anh)’dan olan torunu Hz. Hasan (ra.anh) soyundan gelen kişilere İslam kültüründe “şerif” adı verilir. Peygamberimiz (s.a.v)’in torunu olan Hz. Hüseyin (ra.anh)’ın soyundan olan şahıslar da “seyyid” olarak adlandırılmaktadır. 12 imamın Hz. Hüseyin’in neslinden gelmeleri Allah’ın takdiridir.