Hz. Harun Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Harun'un hayatı özeti

  Hz. Harun [a.s], İsrailoğulları Peygamberlerinden, Hz. Musa [a.s]'ın kardeşi. Hz. Yusuf'un vefatından sonra Mısır'da yaşayan İsrailoğulları ve diğer insanlar, bir müddet onun gösterdiği yoldan yürüdüler, fakat daha sonra hakikatı unuttular.
  Harun Peygamber [a.s.], Hz. Musa'nın büyüğüdür. İsrailoğullarının erkek çocuklarının öldürülmeye başlanıldığı dönemden önce dünyaya gelmiştir.
  Cenab-ı Allah Hz. Musa'ya emretti: [Firavun'a git, çünkü o azdı]
  Musa Peygamber: Rabbim, beni yalanlamalarından korkuyorum, kalbim daralır, dilim açılmaz olur. Onun için Haruna da Peygamberlik ver, Bir de onların aleyhimde de bir kısas davaları var, bu sebeple beni öldürmelerinden korkarım. Bana ailemden bir vezir ver. Biraderim Harunu. Onunla arkamı kuvvetlendir. Onu içimde ortak kıl. Ta ki seni çok çok tesbih edelim ve seni çok çok zikredelim. Şüphesiz sen bizi hakkıyla görensin dedi.
  Cenab-ı Allah, Musa'nın bu duasını kabul etti. [Ey Musa! İstediğin sana verildi] buyuruldu. Böylece Harun'a da Peygamberlik verildi. [Firavun'a gidin, biz alemlerin Rabbinin Peygamberleriyiz, bizimle beraber İsrailoğullarını gönderdi deyin] buyuruldu.
  Allahu Teala, Musa [a.s]'a Harun [a.s]'ın vefat ettireceğini, onu dağa getirmesini bildirdi.
  Musa [a.s], Harun [a.s]'un elinden tutarak dağa çıktılar. Harun [a.s]'ın Şibr ve Şibbîr adındaki oğulları da yanlarındaydılar. Dağın üzerinde görülmemiş güzellikte bir ağaç, yapılmış bir ev, evin içinde bir sedir, ve sedirin üstündeki yataktan misk gibi bir koku geliyordu. Hz. Musa [a.s] ile birlikte Harun yatağın üstüne yattılar. Allahu Teala Harun [a.s]'ın ruhunu bu halde iken aldı, sonra ağaç kayboldu, ev ve sedir semaya yükseldi. Hz. Musa, Harun [a.s]'ın cenaze namazını orada kılarak onu dağa defnetti. Yahudiler bu dağa Tur-u Harun ismini vermişlerdir.
  Harun [a.s]'ın Tih çölündeki bu dağda vefat ettiğinde 117, 120 veya 723 yaşında olduğu söylenir.
  Harun Peygamber uzun müddet yaşadı. Musa Peygamberle birlikte kavmine öğütlerde bulundu, kavminin nankörlüklerine göğüs gerdi. Zaman geldi, Rabbine kavuştu, o da ölümü tattı.