Hz Harun Hayatı Kısaca

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Beyza tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Hz Harun Hayatı Kısaca Özet
    Hz. Harun israiloğlu peygamberlerindendir.Hz. Musa'nın kardeşidir.Mısırda yaşamıştır ve israiloğulları ve diğer insanlarda Hz Harunun yolunda yürüdüler.Hz Harun , Hz musanın büyüğüdür.İsrail oğlu Hz. Harundan önce erkek çocukları öldürülürmüş . Ve Hz. Musa bu dönemde doğmuştur.
    Bir gün Hz. Musa şöyle bir dua etmiştir :
    "Rabbim, beni yalanlamalarından korkuyorum, kalbim sıkılır, dilim açılmaz olur. Onun için Harun'a da Peygamberlik ver, Bir de onların aleyhimde de bir kısas davaları var, bu sebeple beni öldürmelerinden korkarım. Bana ailemden bir vezir ver. Biraderim Harun'u. Onunla arkamı kuvvellendir. Onu içimde ortak kıl. Ta ki seni çok çok tesbih edelim ve seni çok çok zikredelim. Şüphesiz sen bizi hakkıyla görensin"
    ve Allah (c.c) bu duayı kabul etmiştir.ve Hz. Musaya şöyle söylenildi.
    "Gidin ve Firavuna peygamber olduğunuzu söyleyin"buyrulmuşur.
    Birgün Hz. Musa ile Hz.Harun bir dağa gittiler bir agacın üzerinde yatak varmış . Uzanmışlar oracıkta Allah Hz. Harunun ruhunu almış . Hz Musa ise cenaze namazını kılmış ve o dağa gömmüştür. Ve o dağa Harun adı verilmiştir.Hz Harun tih çölünde vefat ettiği zaman 117 yaşında olduğu bilinir .