Hz. Elyesa Hayatı ve Mucizeleri

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 31 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Elyesa hayatı kısaca

  Elyesa (Arapça: اليسع Al-Yas'a, İbranice: אֱלִישַׁע), İsrail oğullarına gönderilen peygamberlerden biridir. Hz. İlyas (a.s) dan sonra gönderilmiştir. Her ikisi de Hz. Musa (a.s)'ın dinini yaymakla vazifelendirilmiş nebilerdir

  Elyesa' (aleyhisselam)'ın ismi Kur'an'da iki defa geçmekte (el-En'am, 6/86 ve Sid, 38/48). Ahd-i Atık'te de Elişa' seklinde zikredilmektedir (Ahd-i-Atık, I. Kırallar, XIX, 16, 17, 19). İslam kaynakları ondan Elyesa' b. Uhtûb ismiyle bahsederler.


  Elyesa' (aleyhisselam), küçüklüğünde kötürüm bir vaziyetteydi. O sırada İsrail oğullarının peygamberi olan Hz. İlyas (a.s), bir gün yahudilerin azgınlığından kaçarak dul bir kadın olan Hz. Elyesa'ın annesinin evine sığınmış, kendisini koruyan bu kadının kötürüm oğluna yaptığı dua kabul olunarak Elyesa' sıhhatine kavuşmuştu. Bunun üzerine Elyesa', Hz. İlyas'a (a.s) iman edip ona tabı oldu, hizmetinde bulundu, her gittiği yere onunla birlikte gitti.


  Hz. İlyas'tan sonra İsrail oğullarının ıslahı ile meşgul olan, onlara va'z ve nasihatlerde bulunan Elyesa' (aleyhisselm) Cenab-ı Hak tarafından peygamberlikle görevlendirildi. Hazreti Elyesa', hak dini tebliğ görevini var gücüyle yerine getirmeye çalışmasına rağmen İsrail oğulları günden güne azıtıyorlardı.


  Tevhid düşüncesini yerleştirdikten sonra ruhunun alınmasını niyaz eden Elyesa' (aleyhisselam)'ın bu duası kabul olundu ve o, yerine halef olarak Zü'l-Kifl (aleyhisselam)'ı bırakarak vefat etti.


  Hz. Elyesa (a.s) dan Kur"an-ı kerimde bahsedilmiş olup mealen; “(Ya Muhammed!) İsmail"i, Elyesaı, Zülkifl"i de hatırla. (Kavmine anlat.) Bunlar hayırlılardan idiler.” (Enbiya sûresi: 85) buyrulmaktadır.


  Hz Elyesa Mucizeleri:

  Eriha şehri ahalisinin içme suları acılaşmıştı. Bu durumu Elyesa (a.s.)'a bildirip, kendilerine yardımcı olmasını istemişlerdi. Bunun üzerine, Elyesa (a.s.) acılaşan suyun içine bir parça tuz atıp, “Tatlı ol!” deyince, Allah Azze ve celle'nin izniyle su tatlı ve lezzetli olmuştur.


  Borçlu ve dul bir kadın, Elyesa (a.s)'a gelip, fakirliğinden şikayetçi olmuştu. “Evinde neyin var?” deyince, kadın; “Bir kaşık kadar yağım var.” dedi. Elyesa aleyhisselam, kadına; “Git, o yağı bir kab içine koy.” buyurdu. Kadın da gidip yağı bir kabın içine koydu. Elyesa (a.s)'ın mucizesiyle o yağ o kadar arttı ki, pek çok kap yağ ile doldu. Fakir kadın bundan borçlarını ödediği gibi, zengin de oldu.


  İsrailoğulları, Elyesa (a.s)'a bazen uyup, bildirdiği emirleri yerine getirdiler. Bazen da muhalefet ettiler. Elyesa (a.s) vefatına yakın Zülkif (a.s) yanına çağırıp, kendinden sonra onu yerine halife tayin etti.