Hz. Ebubekirin hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hazreti Ebubekirin hayatı

  Hz. Peygamberin yokluğunun ilk şok dalgasında krizin büyümesini vede kardeş kavgasını önlemek için kendisini feda eden idareye istemeyerek talip olmak zorunda kalan insan.
  Hz.Ebubekir (573-634). Hz. Muhammedin ölümünden sonra onun vekili olarak İslam toplumunun başına geçen ilk halife Hz. Ebubekir, Hz. Muhammedin yakın arkadaşlarından ve İslam dinini ilk benimseyenler dendir. Varlıklı bir kişiydi ve azınlıkta olan Müslümanların yoğun baskılar karşısında Habeşistana (bugün Etiyopya) göç etmek zorunda kaldıkları dönemde Mekkeden ayrılmadı. Ama Hz. Muhammedin Medineye göç etmeye (hicret) karar vermesi üzerine onunla birlikte Mekkeden ayrıldı. Daha sonra Medine yakınlarındaki es-Sunha yerleşen Hz. Ebubekir, Hz. Muhammedin bütün sa'vaşlarına katıldı. 630′daki Tebük Seferinde İslam ordusunun sancağını taşıdı.

  Hz. Muhammed (s.a.v) hastalığı sırasında imamlık görevini Hz. Ebubekire bırakmıştı. Bu durum Müslümanlarca Hz. Muhammedin onu kendisine halife olarak seçtiği biçiminde yorumlandı. Nitekim Hz. Muhammedin ölümü üzerine (632) İslam toplumunun ileri gelenler Medinede toplanarak Hz. Ebubekirin hali feliğini ilan ettiler. Hz. Muhammedin ölü münden hemen sonra ortaya sahte peygam berler çıkmış, bazı kabileler de bu kişileri yeni peygamberler olarak tanımıştı. Hz. Ebubekir ilk olarak bu sahte peygamberlere karşı savaş açtı. Bazı kabileler de yeni oluşmaya başlayan İslam devletinin temel gelir kaynaklarından olan zekâtı vermemeye başlamıştı. Hz. Ebubekir bunlara karşı da sert önlemler aldı. Arabistan Yarımadasında birliği sağladıktan sonra komutanlarını Suriye ve Iraka gönder di. 633′te Iraktaki Lahmilerin başkenti Hire alındı. 634′te Filistindeki Ecnadeynde Bizans ordusu bozguna uğratıldı.

  Hz. Ebubekirin önemli bir hizmeti de o zamana kadar tek tek sayfalar halinde yazılmış olan ve dağınık durumdaki Kuranı bir araya getirmeye çalışmasıdır. Hz. Muhammed (s.a.v) vahiy kâtiplerinden Zeyd bin Sabit başkanlığındaki kurulun bir araya topladığı Kurana bir araya getirilmiş sayfalar anlamına gelen Mushaf denmiştir. Kısa süren halifeliği sırasında İslam toplumunun birliğini korumayı başaran Hz. Ebubekir 634′te Medinede öldü. Halifeliğe Hz. Ömer seçildi