Biyografi Hz. Ebubekir Kimdir Hayatı Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Ebubekir Kimdir Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  Ebubekir İlk İslâm halifesi (Mekke 572-Medine 634). Kureyş kabilesinin Teym boyundan Ebu Kuhafe Osman ile Ümmülhayr Bint Sahr'in oğlu olan Ebubekir (asıl adı Abdullah'tır), müslüman olmadan önce ticaretle uğraşıp, Hz. Muhammed'le dostluk kurdu.İslâm'ı ilk benimseyenler (bazı yazarlara göre ilk) arasında yer alıp, dini ve kurallarını kelimesi kelimesine uygulamaya çalışarak, varini yoğunu müslümanlık uğruna harcadı; müslüman köleleri fidye ödeyerek serbest bıraktırdı. Hicret sırasında peygamberin yanında bulunup, onunla birlikte Sevr mağarasında üç gün geçirdi. Kızı Ayşe'yi peygamberle evlendirip, savaşlarda Hz. Muhammed'in yanından hiç ayrılmadı (Tebük seferinde sancağıtaşıdı).

  Hz. Muhammed cemaate namaz kıldıramayacak ölçüde hastalaninca, onun yerine imamlık yaptı. Hz. Muhammed ölünce (632), soğukkanlılığını yitirmeyerek müslümanların şaşkınlığına son verip, peygamberi öldüğü yere gömdürdü ve halife seçildi. Peygamberin vasiyetine uyarak Üsame komutasındaki orduyu Suriye sınırına gönderdi. Zekât vermek istemeyen kabilelerden zor kullanarak zekât toplayıp, kararlı bir siyaset güdeceğini kanıtladı.

  Ordu dönünce, Halit Bin Velit'i başkomutanlığa getirip, yalancı peygamberleri ve dinden dönenleri ortadan kaldırmakla ya da yola getirmekle görevlendirdi: Ordu, Fezarileri, Esedileri, Beni Halife kabilesini, Temimileri yendi. Hafızların büyük bölümü şehit düşünce, Kur'an'ın gerçek biçiminden saptırılmaması için bir kurul oluşturup, başına Zeyd Bin Sabit'i getirdi: Böylece Kur'an gerçek biçimiyle korunmuş oldu (Kur'an'ın bu kurul tarafından toplanan metnine "mushaf" denir). Bahreyn ve Umman'daki ayaklanmaların bastırılmasından, Yemen ile Hadramut'un yeniden devlete bağlanmasından sonra, müslümanlığı yaymak için Bizans ve Iran'a seferler düzenledi: Hire (Irak) alindi(633); Bizansullar Echadeyn'de bozguna uğratıldı (634). Ecnadeyn zaferinden kısa süre sonra hastalanınca Ömer'i vekil seçip, kendisinden sonra onun halife seçilmesini arkadaşlarına öğütledi. Vasiyetine uyularak Hz. Muhammed'in yanına gömüldü.