Hz. Ebubekir Dönemi (632-634)

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Ebubekir Dönemi (632-634)

  Hz. Ebû Bekir’in (r.a.) halifeliği döneminde çıkan savaşlarda, özellikle Yemâme’de (12/633) aralarında meşhur hâfızlardan Ebû Huzeyfe’nin azatlısı Sâlim’in de bulunduğu yüzlerce sahâbînin şehid düşmesi Hz. Ömer (r.a.) gibi büyük sahâbîleri endişelendirmişti.

  Sahâbîler, Kur’ân’ı bizzat Hz. Peygamber’den öğrenenlerin azalmasıyla Allah Resûlü’nün omuzlarına yüklediği en büyük emanet olan Kur’ân’ın bir kısmının zâyi olmasından korkmuşlardı.
  Hz. Ömer’in teklifi ve ısrarıyla Halife Hz. Ebû Bekir, Kur’ân’ı yazılı olarak toplama (cem) kararı aldı. Bu işin başına genç, zeki, Kur’ân okuyuşunda kendisini kimsenin itham etmediği ve senelerce vahiy kâtipliği yapmış olan Zeyd b. Sâbit (r.a.) getirildi. Onun kıraati, sahâbenin genelenin kıraatine (el-kırâatü’l-âmme) uyuyordu, zira o son arza’ya vakıf olanlardan idi ki vefat edinceye kadar da ona göre Kur’an okumuş ve okutmuştur.

  Hz.-Ebubekir-Dönemi-632-634.
  Hz. Ebubekir Dönemi (632-634)
  Hz. Ebû Bekir’in, “Kur’ân’ı sıkı bir şekilde araştır ve yazılı olarak bir araya getir.” talimatı üzerine Zeyd (r.a.), Asr-ı Saadet’ten intikal eden Kur’ân’ın yazılı olduğu malzemeleri ve sahâbîlerin ezberlerini esas alarak Kur’ân metnini “Sahifeler”e (Suhuf ) yazdı. Değişik sahâbîlerin yanında bulunan ayet ya da sûreler, Resûlullah’tan (s.a.v.) alındığı şahitlerle kanıtlandıktan sonra yazıya geçirildi. Yazım işi bitince Sahifeler birkaç defa baştan sona okunup kontrol edildi. Böylece Kur’ân, Hz. Peygamber’den (s.a.v.) geldiği şekliyle -eksiklik veya fazlalık olmaksızın- sûre sûre yazıya geçirilmiş oldu.

  Hz. Ebû Bekir Dönemi: Kur’ân Metninin Cem’i

  Cem faaliyetinde Zeyd’e (r.a.) Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz.Übey b. Ka‘b gibi birçok hafız sahâbî de yardımcı olmuştur.

  Sonuçta hayattaki sahâbenin katılımı ve Müslümanların ittifakı ile Kur’ân metni kitaplaşma aşamasına gelmiştir. Yaklaşık bir yıllık çalışma sonunda ortaya çıkan Sahifeler Hz. Ebubekir’in yanında kaldı, o vefat edince Halife Ömer’e, ondan da vasiyeti gereği kızı ve Resûlullah’ın (s.a.v.) hanımı Hz. Hafsa’ya intikal etti.