Hz Ebu Bekir'in kişiliği

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Hz. Ebubekir'in kişilik özellikleri

  Hz Ebubekir güzel huyu, merhameti, mütevazı kişiliği vede Kuran ahlakını yaşamada gösterdiği titizliğiyle sahabeler arasında ön plana çıkan isimlerden biri olan Hz. Ebu Bekir, İslamiyet’i kabul etmeden önce de dürüstlüğü ile bilinen bir kişiydi.
  Kureyş’in ileri gelenlerinden ve mühim işlerde görüşmelere katılan istişare ehlindendi.

  İslamiyet’ten önce, sadece kabileler tarafından seçilen ve tayin ettiği miktarlar kabul gören, üstün meziyetli kişilerin baktığı diyet ve borç işlerine Hz. Ebu Bekir bakardı. Kureyşliler, diyetlerle ilgili onun verdiği kararlara uyar, onun takdir ettiği miktarları seve seve kabul ederler, ondan başkası getirecek olursa kabul etmezlerdi.

  Gençlik yıllarını, üstün bir ahlak sergileyerek geçiren Hz. Ebu Bekir, Hz. Muhammed (s.a.v)’in nübüvvetinden önce de onun yakın bir dostuydu.
  Peygamberlik ile şereflenen Hz. Muhammed (s.a.v)’in çağrısını ilk kabul edenlerden olduğu için Hz. Peygamber şöyle demişti:

  “Ebu Bekir, hiç tereddüt etmeden çağrımı kabul etti.”

  İslamiyet’in kabulünden sonra Peygamberimiz (s.a.v)’in söylediği her söze uyan ve daima Allah’ın sınırlarını koruyan Hz. Ebu bekir, Resullullah (s.a.v) tarafından “Sıddık” olarak isimlendirilmişti. Hz. Ebu Bekir, sahabe arasında geniş ilmi, dini konulardaki derin bilgisi, isabetli kararları, keskin görüşü ve asaletli tutumuyla tanınmaktaydı.