Biyografi Hz. Bilal'in Hayatı

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Bilal-i Habeşi Habeşistanlı köle bir ailenin evlatı olarak Mekke'de dünyaya gelmiştir.
  Annesinin adı Hamame, babasının adı ise Rebah'tır. İslamiyet'i ilk kabul edenlerden ve de bunu açıktan ilan eden ilk 7 kişiden biridir. Ümeyye bin Halef'in, kölesi Bilal'in İslam'ı seçtiğini duyduğunda onu vazgeçirmek için ağır işkencelere kızgın kumlara yatırma, üzerine kaya koyma başvurduğu rivayet edilmektedir. Bilal'in işkenceler karşısındaki direncinin Mekkeli müşrikleri çok etkilediği söylenmektedir. Ümeyye b. Halef'in Bilal'e yaptığı işkencelere çok üzülen Ebu Bekir (r.anh), ona bu işkenceden vazgeçmesini söyledi. O da: Onun ahlakını bozan sensin, onu bizden uzaklaştıran senden başkası değildir dedi.
  Bunun üzerine Ebu Bekir (r.anh) ona şu cevabı verdi: Benim yanımda senin şu kölenden daha güçlü ve kuvvetlisi var. Hem de senin dinindendir. İstersen onu al ve bunu bana ver. Ümeyye b. Halef bu teklifi kabul edip öteki köleyi aldı ve Bilal'i Ebu Bekir'e verdi. Böylece Ebu Bekir Bilal'i işkenceden kurtarmış oldu.

  Hicretten hemen sonra hemen Mescid-i Nebevi dediğimiz Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam'ın şuan kabrinin bulunduğu mescid inşa edilmiş ve bu mescid tamamlanınca namaz cemaatle kılınmaya başlanmıştır. Namaz vakitlerinde de Hz. Bilal-i Habeşi,”hayya alesalah” yani "Haydi namaza" diyerek sahabeleri namaza çağırırdı. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam sahabeleriyle Müslümanları namaza nasıl çağrı yapacakları hakkında istişare yaptı. Herkes farklı farklı önerilerde bulundu. Kimi; namaz vakitlerinin boru çalınarak, ateş yakılarak, çan çalınarak yada yüksekçe bir yere bayrak dikilerek haber verilmesi tekliflerinde bulundu. Fakat Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam , bu tekliflerin her birini, başka millet ve dinlere ait olması nedeniyle uygun görmemişti. Topluluk bir karara varamadan dağıldı.

  Bir gece Hz. Abdullah bin Zeyd, rüyasında namaza insan sesi ile çağırıldığını gördü ve rüyasını Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam anlattı. Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam bu ifadeleri çok beğendi ve "Gördüğünü Bilal'e öğret; çünkü onun sesi güzeldir." buyurdu. Hz. Bilal, Medine'nin en yüksek yerine çıkarak öğrendiklerini okudu.