Hz.Azrail hakkında bilgi

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 5 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Azrail tanımı hakkında bilinmeyenlernelerdir?


  Tanrı buyruğu ile insanların canını almakla görevlendirilen melek alıcı can alıcıdır.

  İbrâhim (aleyhisselâm) Azrâil'e (aleyhisselâm); "Günâhkârların canını aldığın şekilde seni görmek isterim" deyince melek; "Dayanamazsın" dedi. Olsun istiyorum dedi. Kendini o sûrette gösterdi. Siyah yüzlü tüyleri diken diken siyah elbiseler giymiş burnundan ve ağzından ateşler çıkıyordu. İbrâhim (aleyhisselâm) kendinden geçip düştü. Kendine gelince meleği kendi şeklinde gördü ve; "Ey can alıcı melek bir günahkâr senin bu şeklini gördükten sonra bir şey görmese ona yeter" dedi. (Hadîs-i şerîf-Kimyâ-ı Seâdet)

  İyi amel işleyen Allahü teâlâya itâat eden kullar Azrâil aleyhisselâmı en güzel bir şekilde görürler. Onun güzel yüzüne bakmaktan başka râhatlık bilmezler. (İmâm-ı Gazâlî).

  Canlıları öldüren ölüleri dirilten sağlamları hasta yapan hastaları iyi eden yalnız Allahü teâlâdır. Azrâil aleyhisselâm ölüm husûsunda bir sebebdir vâsıtadır. (Muhammed Ma'sûm Fârûkî)

  Azrâil aleyhisselâmın gelip canını zorla alacağı ecel arslanının pençesini sana takacağı can verme acılarının başına geleceği şeytanın îmânını çalmaya çalışacağı dostlarının "vah vah öldü sizler sağ olun" diye evlâdına ta'ziye edecekleri vakti düşün! (Muhammed Rebhâmî)

  Azrâil başına geldiği zaman

  Kırılır ayakla kol yavaş yavaş

  Mevlâm nasîb etsin din ile îmân

  Akar gözlerimden yaş yavaş yavaş.

  Bir gün terâzî kurulur dünyâ işleri sorulur

  Helal lokma yimeyipte cevap vermek ne müşkildir

  Hasta olup yıkılınca gözler göke dikilince

  Azrâil aleyhisselâm gelince necât (kurtuluş) bulmak nemümkündür?