Hz. Ali'nin Liderlik Sırları

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  İslam tarihçilerine göre Hz. Ali tam anlamıyla erdem ve vefa örneği bir insandır.

  O dünyanın tüm toplulukları için idari, adalet, vicdan, yönetim, hitabet ve kişisel gelişim sahalarında örnek alınması gereken örnek bir insandır.

  İlme ve bilime verdiği değerle bilinir. Dünyadaki birçok başarılı devlet adamı onun yönetim ve idarecilikle ilgili sözlerini yaşantılarına bizzat tatbik etmişler vede değişik platformlarda kişisel gelişim stratejileri için kayda değer sözlerini nakletmişlerdir.

  Hz. Ali iyiliğin vede erdemin sembolü olarak kabul edilir.
  Onun kişiliği ve adaleti idari mekanizmasına yansımıştır. Tayin ettiği valilere gönderdiği mektup veya genelgelerde onun bu özelliğini gözlemlemekteyiz;
  -Halktan biri yanınıza korkarak gelmeyecek , sizinle konuşurken dili sürçmeyecek.

  -Büyüklenme , kendini bir şey zannetme. Unutma ki yönettiğin insanlar senden daha üstündür, senin geçimini onlar sağlamaktadır. Öyleyse onlara hizmet et ve vicdanlı ol.

  - Düşmanla aranda bir sözleşme yaptıysan yahut ona karşı bir taahhüdün varsa yapılan sözleşmeye riayette bulun , ahdini yerine getir. Verdiğin sözü muhafaza için gerekirse hayatını bile feda et.
  Hz. Ali’nin başarılı olmasının sırrı neydi;
  Başarısının sırrını söylemeden önce şuna değinmek istiyorum: bir zamanlar siyasetçilerin ve liderlerin başucu kitabı ‘ Amaç için her türlü yolu geçerli sayan’ Machiavelli’nin PRENS adlı kitabı gözdeydi başucu kitabındaki değişimin nedeni siyasette ve liderlikte erdemlilik ilkesine duyulan ihtiyaç.

  - Liderliği kaya gibi insan modundan çıkarmıştı. ‘Affetmekten utanmayın size yapılan hatalar karşısında hemen öfkelenip ceza vermeyin öfkeniz geçtikten sonra kanun ne ise onu uygulayın’ diyen bir lider , liderliğin yanında insan olamanın unutulmaması gerektiğini hatırlatan gözyaşı döken , nazik fakat cesur bir lider.

  Hz. Ali İslamın halifesi olduğu halde asla ‘ müslümanın en kötüsü Müslüman olmayanın en iyisinden daha iyidir ‘ mantığıyla hareket etmemişti. O yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğretmişti ve şöyle demişti ; Bir kısmı dinde kardeştir sana , öbür kısmı yaradılışta eştir sana. Diyerek insanlara ne güzel mesaj veriyordu bundan asırlar önce.

  Bundan yüzyıllar önce liderlere vede yöneticilere çok güzel mesajlar veriyordu.

  -Yönetimi altındaki halktan biri , yöneticiyle konuşurken heyecanlanıyorsa veya korku belirtileri yaşıyorsa bu durum orada duran idarecinin güven yaratamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

  Sevilen ve hala hikayeleri anlatılan liderlerin ve yöneticilerin hepsi incelendiğinde erdemli inançlı kimseler olduğu gözlenmektedir.

  Liderlik sırları hakkında bir çok sırlar vermişti o. Liderlik silgi kullanmadan resim çizebilme sanatıdır hataya gelir tarafı yoktur.