Biyografi Hz. Âişe (r.a.) Kimdir? Kısaca Hayatı ve kişiliği

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 3 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hz. Âişe (r.a.) Kimdir? Kısaca Hayatı Ve Kişiliği

  Hz. Âişe (r.a.) Babası, Hz. Ebu Bekir; annesi, Kinane kabilesinden Ümmü Rüman’dır. Mekke’de dünyaya gelmiştir. Hz. Âişe’ye, babası Hz. Ebu Bekir’den dolayı “Sıddıka” lakabı verilmiştir. Peygamberimizle (s.a.v.) evlendikten sonra buna “Ümmü'l-müminin”* lakabı da eklenmiştir. Çocukluğu hakkında fazla bilgi yoktur. Hz. Peygamber ile nişanı hicretten önce, düğünü ise hicretin ikinci yılında yapılmıştır. Şevval ayında gerçekleşen düğün vesilesiyle cahiliyede devam edegelen “Şevval ayında evlenmeme” geleneği de ortadan kalkmıştır. Evlilikleri boyunca Peygamberimiz (s.a.v.) Âişe validemize olan sevgisini göstermekten çekinmemiştir.

  Hz. Âişe (r.a.), Oldukça cesurdu. Uhud Savaşı sırasında su taşımış, yaralılarla ilgilenmişti. Uhud’da Âişe annemizin yaralılara yardıma koştuğunu gören Ka’b b. Malik, onunla Ümmü Süleym’in (r.a.) sırtlarındaki kırbalar ile su taşıdıklarını şöyle haber veriyordu: “Onlar yaralılara su içiriyor, kırbalarındaki su bitince geri dönüp tekrar doldurup geliyorlardı. (Mustafa Fayda, “Âişe” DİA, C 2, s. 201.)


  Hicretin 11. yılında Hz. Muhammed(s.a.v.) rahatsızlandığında Hz. Âişe’nin yanındaydı. Efendimiz (s.a.v.) mübarek başı onun kucağındayken vefat etmiş ve bulunduğu yere defnedilmiştir. Hz. Âişe (r.a.) uzun yıllar yaşadı ve 65 yaşlarındayken Medine’de vefat etmiştir. Vasiyeti üzerine Baki Kabristanı’na defnedilmiştir. Hz. Âişe annemizin hiç çocuğu olmadı.