Biyografi Hz. Aişe Kimdir? Hayatı, Hz.Aişe Özelliği ve Kuvvetli Zekası

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 22 Kasım 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hz. Aişe Kimdir? Hayatı, Hz.Aişe Özelliği ve Kuvvetli Zekası

  Hz. Aişe'nin.

  Babası, sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) yakın arkadaşı Hz. Ebû Bekir, annesi Ümmü Ruman'dır. Mekke'de doğmuştur. Hz. Aişe ilk eğitimini babasının evinde aldı. Hz. Hatice’nin vefatından sonra genç yaşta Peygamberimizle (s.a.v.) Medine'de evlendi. Kuvvetli bir hafızaya sahipti ve öğrenmeye istekliydi. En güzel muallim olan Hz. Peygamber (s.a.v.) onun öğrenme isteğini teşvik etti.

  Hz. Aişe'nin Kur'an-ı Kerim'i ve Peygamberimizi (s.a.v.) en iyi şekilde anlama çabası onun, Hz. Peygamber (s.a.v.) katındaki değerini daha da artırdı. Hz. Peygamber, Amr b. As’ın (r.a.), “Sana insanların en sevimlisi kimdir?” sorusuna, “Aişe” diye cevap vermişti. Hz. Aişe, Peygamber Efendimizle (s.a.v.) bazı seferlere katıldı. Uhud Savaşı'nda mücahitlere su taşıma, onların yaralarını sarma gibi hizmetlerde bulundu. Hz. Aişe, bilemediklerini, eksik ve yanlışlarını, Hz. Peygambere (s.a.v.) sormak gibi güzel bir alışkanlığa sahipti. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de onunla bir arada bulunmaktan, onun sorularına cevap vermekten pek memnun olurdu. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 632 yılında hastalandığında son günlerini onun odasında geçirdi. Mübarek başı Hz. Aişe’nin dizlerindeyken vefat etti.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) vefat ettiği zaman Hz. Aişe gençti. Buna rağmen Kur'an-ı Kerim'i ve Hz. Peygamber'in (s.a.v.) sünnetini en iyi bilen ve anlayan sahabilerin başında yer aldı. Kur’an-ı Kerim’i de tefsir eden Hz. Aişe şiir, edebiyat ve tarih alanında da geniş bir bilgiye sahipti. O, ayrıca iyi bir konuşmacıydı. Hz. Aişe bildiklerini çevresindekilere öğretti. Bu nedenle Hz. Peygamberden (s.a.v.) sonra Hz. Aişe'nin evi bir okul gibi oldu. Pek çok öğrenci yetiştirdi. Müslümanların sorularına cevap verdi, sorunlarını çözmeye çalıştı. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetlerini açıklamakla kalmadı, doğru anlaşılması için gayret gösterdi.

  Hz. Aişe, en çok fetva veren ve en çok hadis rivayet eden yedi sahabiden biridir. Pek çok sahabi kendisinden hadis rivayetinde bulunmuştur. Rivayet ettiği hadislerin sayısı 2210’ dur. Hz. Ali, Hz. Aişe'den hadis rivayet ederken “Resulullah'ın Sevgilisi” ifadesini kullanmıştır. Hz. Aişe'nin rivayet ettiği hadisler, genellikle Hz. Peygamberin (s.a.v.) aile hayatı, günlük yaşayışı, savaşları, Veda Haccı, vefatı ve benzeri konular hakkındadır. Hz. Aişe, 14 Temmuz 678 tarihinde Medine'de vefat etmiş ve Cennetü'l-Baki kabristanına defnedilmiştir.

  Hz. Aişe'nin1.