Hz. Adem ve Ailesi Hakkında Bilgi

Konusu 'Kıssadan Hisse' forumundadır ve Lasey tarafından 21 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Adem ve Ailesi Hakkında Bilgi

  Hz. Adem’in ailesiyle ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de eşi ve iki oğluna yer verilmektedir. O, eşiyle birlikte cennete yerleştirilmiştir. Allah Teala onlara, cennette istedikleri gibi yaşamalarına ve yiyip içmelerine müsaade etmiş, fakat yasak olan ağaca yaklaşmamalarını özellikle tembihlemiştir. Bu konuda şeytanın kendilerine apaçık düşman kılındığını haber vermiş, şeytana aldanmamaları ısrarla belirtilmiştir. Ancak bunlar, şeytanın vesvesesine aldanarak yasak ağaca yaklaşmışlar, hata işlemişler, yaptıkları hata sonucu cennetten çıkarılıp yeryüzüne indirilmişlerdir. Ancak Hz. Adem ve Havva, hatalarının farkında olmuşlar, hemen niyaza durup:

  “Rabbimiz! Biz kendi kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen hiç şüphesiz ebedî kaybedenlerden oluruz.” diyerek yalvarmışlardır. Allah da onların tevbesini kabul edip günahlarını bağışlamış ve sahih bir nikahla yeryüzünde ilk huzurlu bir aile yuvasını kurmakla dünya hayatına merhaba demişlerdir.
  Hz.-Adem-ve-Ailesi-Hakkında-Bilgi.

  Hz. Adem ve Ailesi Hakkında Bilgiler

  Kur’an’da Hz. Adem’in aile fertleri olarak iki oğlundan bahsedilir. Ancak bunların ismi verilmez, sadece aralarında geçen ve birinin diğerini öldürmesiyle sonuçlanan, insanlık tarihi açısından son derece tehlikeli iğrenç bir olaydan haber verilir. Öyle ki Peygamberimiz (s.a.v.) bu olaya atıfla: “Haksız yere öldürülen her insanın (kanının akıtılması vebalinden) bir hisse de Adem’in ilk oğluna düşmektedir.” buyurmuştur.

  Hz. Adem ve Ailesi Hakkında BilgiKur’an’ın ele aldığı çerçevede Hz. Adem ve ailesinden alacağımız çok önemli mesajlar vardır: Hz. Adem ve ailesi insanlık için örnek bir ailedir. Çünkü onlarla birlikte yeryüzünde meşru “nikah kurumu” başlamıştır. Ayette “Hz. Adem’in eşi” ifadesinin kullanılması, aralarında Allah katında makbul bir aile oluşturduklarını göstermektedir. Hz. Adem ile Havva çiftinin cennetten çıkarılmayı gerektiren hatayı işlemeleri, aslında kendilerinden sonra gelen her çifte bir model sunmaktadır. Yani eşler birbirlerine Allah’ın emirlerine uymada destek olmalılar ama aynı zamanda hata edip şeytana tabi olmaları durumunda bundan dönmede de aynı uyumu gösterebilmelidirler. Bu açıdan Hz. Adem ve eşi, hata ettiklerini fark etmişler, ama hatalarında ısrar etmeyip tevbe etmesini bilmişlerdir.

  Her şeyden önce Hz. Adem ve Havva, birbirlerinden ayrılmaz tutkunluklarını, ülfet ve muhabbetlerini ortaya koymuşlardır. Acı-tatlı her haliyle hayatı paylaşarak karı-koca dayanışmasının ilk örneğini vermişlerdir. Diğer taraftan Hz. Adem’in iki oğlunun kıssası, insanlık aleminde meydana gelebilecek olumsuz bir takım olayların vuku bulacağını göstermesi bakımından örnek teşkil etmektedir.