Hüzün Yılı Nedir Kısaca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 31 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Hüzün Yılı Nedir? Kısaca

  Huzun-Yili-Nedir.


  Hüzün Yılı Nedir KısacaPeygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallalahü Aleyhi Vessellemin peygamberliğinin onuncu yılında yaşadığı bir çok üzücü olay meydana gelmiştir.Bu nedenle bu onuncu yıla Hüzün yılı denmiştir.Peygamber Efendimiz’in haşkından gördüğü hakaret ve eziyetler,boykot yıllarında yaşadığı sıkıntılı günler ve arda arda yakınlarını kaybetmesi yakınlarının ölümü ve Taif’te başına gelenler bütün bu zorlu günlerin ardında Peygaber Efendimizi bekleyen bir mükafat vardı isra ve mirac..

  İsra ve mirac Hazreti Peygamberin aklın sınırları dışına taşan bir yolculuğudur.Mekke’de Mescidi Haramdan başlayıp Kudüs’te Mescid’i Aksa’ya oradan da göğün ötesine uzanan bu mucizevi yolculuk Allah’ın izni ve yardımıyla gerçekleşmiştir.Bu olayla inananların imanları dahada güçlendi beş vakit namaz ve bakara süresinin son iki ayeti hicretten önce yaşanan bu olay esnasında farz kılınmıştır.

  Hüzün yılında peygamber efendimiz ( s.a.v ) bir çok yakınını kaybetmiştir.Efendimiz yakınlarının ölümünden sonra ilk önce büyük oğlunu kaybetmiştir.Daha sonra küçük oğlunu kaybetmiştir.Daha sonra ise kendisini büyüten amcası Ebu Talip’i kaybetmiştir.

  Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed s.a.v amcası Ebu Takip’in ölümünden sonra peygamberliğini onaylayan ve kabul eden ilk eşi olan Hz. Hatice’yi kaybetmiştir. Peygamber Efendimiz amcası Ebu Talip’i ve eşi Hz. Hatice’yi toprağa verdikten sonra İslam devleti daha da kötü bir döneme girmiştir.

  Bu nedenle tüm bu üzüntüler yüzünden o yıla kısaca Hüzün yılı adı verilmiştir.

  Peygamber Efendimiz yaşadığı tüm bu üzücü olaylardan sonra karşısındaki dağa bakarak şöyle söylemiş ve üzüntülerini dile getirmiştir.

  Ey dağ, benim başıma gelen senin başına gelseydi dayanamaz yıkılırdın.