Biyografi Huyey b. Ahtab kimdir özellikleri ve faaliyetleri

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Huyey b. Ahtab kimdir özellikleri ve faaliyetleri

  Huyey b. Ahtab… Medine’deki Yahudi kabilelerinden Nadir Oğullarının reisi. İslama ve onun Medine’ye hicret eden Peygamberi Hz. Muhammed aleyhisselam’a amansız şekilde düşmanlık eden adam!

  O, Uhud savaşından sonra yurdundan çıkartılmış ve Hayber Yahudilerinin yanına sığındığı halde ihanetlerini sürdürmüştü… Sık sık Mekke’ye gidip gelmiş ve Kureyş müşriklerinin yeni ve güçlü bir hizipler ordusu kurarak Medine’ye saldırmalarını istemişti. Birleşik Arap orduları Hendek önlerine getirildi ama yüce Allah’ın mü’minlere yardımıyla hiç bir başarı kazanamadı. Huyey b. Ahtab da içlerine fitne sokmayı başardığı Kurayza Yahudileri ile birlikte ele geçirildi.

  Haklarında kendi tayin ettikleri hakem, idam hükmü verince elleri arkadan bağlanan azgın Yahudiler, başka Huyey olmak üzere, katledildiler.

  Huyey-b.-Ahtab-kimdir-özellikleri-faaliyetleri.

  Huyey b. Ahtab’ ın Boynu Vurulmak Üzere Getirilişi

  Onun, öldürülmeye götürülürken bile üzerindeki kıymetli elbiseyi, müslümanların işine yaramasın diye özellikle parçalamaya çalıştığı görülmüştü! Bir ara Efendimizle göz göze gelmişlerdi de:

  “Ey Allah’ın düşmanı! Nasıl, Allah bana, seni yenmek ve ele geçirmek imkanını vermez mi imiş?” diye sormuştu Peygamberimiz. Huyey b. Ahtab, bu soruya:

  “Vallahi sana duyduğum düşmanlık sebebiyle kendimi kınıyor değilim. Ben İslam’ın önüne geçmek için her türlü girişimde bulundum ama Allah kabul etmedi! diye cevap vermişti.

  O, aslında tecrübe ve ilim sahibi bir Yahudi idi. Efendimizin risaletinin hak olduğunu da biliyor, fakat peygamberliğin şimdi yahudilere (belki de kendisine) verilmemiş olmasına tahammül edemiyordu. Nitekim bir defasında kızı Hz. Safiye validemiz şunları anlatmıştı:

  “Hz. Peygamber Medine’ye gelince babam ve amcam sohbet için yanına gittiler. Eve döndüklerinde aralarında şu konuşma geçti. Amcam:

  “Bu adam, gerçekten kitaplarımızda haber verilen Peygamber midir? diye sordu. Babam tereddütsüz bir şekilde:

  “Evet” dedi, “vallahi Muhammed, peygamberdir!”

  Amcam:

  “Sen buna inanıyor musun?” deyince yine:

  “Evet”, dedi. “Kesinlikle…”

  “Peki ne yapmayı düşünüyorsun? diye sordu amcam. O vakit:

  “Yemin ederim ki, yaşadığım müddetçe ona karşı çıkacak ve daima muhalefette bulunacağım! diye cevap verdi.

  Huyey b. Ahtab gibi düşünen Yahudiler bugünlerde de bütün Filistin’i kan gölü haline getirmişler, mukaddes Mescidi işgal etmişlerdir. Müslümanların birlik ve beraberliğini dağıtmak için bütün güçleriyle ve faaliyetleriyle çalışmaktadırlar ama şimdi çarklar tersine dönmüş görünüyor… Ya akıllarını başlarına alacaklar, ya da cedleri Huyey b. Ahtab’ın akıbetine uğrayacaklar!