Hırka-i Şerif Hakkında Bilgi

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve saadet tarafından 2 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hırka-i Şerif Hakkında Bilgi


  Hz. Muhammed ( s.a.v) bilinen üç hırkası vardır.

  Birinci
  Hırka-i Seâdet, Yemenli Üveys-i Karni’ye (Veysel Karâni) “rahmetullahi aleyh Hz Muhammed'in vasiyeti üzerine verilen hırkadır. Hz. Muhammed'in vefatından 5 yıl sonra Veysel Karani’ye teslim edilen bu hırka, Veysel Karani’nin Suffin Savası’nda şehit olması ile kardeşine, ondan da oğluna ve çocuklarına kalmıştır.
  Bu hırka-i şerif, Van civarında İrisân beylerine kadar gelmiş ve bunlardan Şukrullah Efendi, 1618 senesinde, Sultan II. Osman Hana getirip hediye etmiş Sultan Adülmecid Han, bu hırka-i Seâdet için, Fatih’te hırka-i şerif Cami yaptırmış.

  Her sene Ramazan şerif ayının ilk Cuma gününden başlayarak camekân içinde olarak Şukrullah Efendi’nin torunları tarafından halka, her gün saat 10.00-16.00 arasında ve Kadir Gecesi’nde de 04.00’e kadar ziyarete açık olur.

  Bu Hırka-i şerif, 8 parçadan oluşur. 120 santimetre boyundaki bej renkli hırka, genç develerin boğazlarının altındaki ince tüylerden yapılmış yünden örülmüş ve geniş kolludur.

  İkinci Hırka-i Seâdet, Esâb-ı kirâmdan Kâ’b bin Züheyr’e ( r.anh) yazdığı güzel kasidesinden dolayı, Hz. Muhammed tarafından hırkaları hediye edilmişti. Bu Hurka-i Seâdet, Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emânetler bölümündedir.


  Üçüncü Hırka-i Seâdet ise, Kaside-i Bürde’nin ( r.ayh) yazan büyük şair İmâm-I Muhammed bin Sa’id Busayr ( r.anh) verildi.

  Busayri hazretlerinin, bir ara vüdunun yarısına felc geldi. Bu halde iken, peygamberimize tevessül edip meşhur kasidesini yazdı ve Hz. Muhammed'i rüyasında görüp okudu. Peygamberimiz bu kasideyi çok beğendi ve hırkasını sırtına giydirdi. Felçli yerlerini, mübarek eli ile sıvadı da Busayri hazretleri sabah uyanınca, felcli yerlerinin geçtiğini ve sırtında da Hz. Muhammed'in rüyada verdiği hırkayı gördü.

  Bunun için bu kasideye, Kaside-I Bürde denildi. Bu kaside, inanarak ve halis niyet edilerek, hastalara okununca iyi oldukları, okunan yerlerin. dertlerden, belalardan emin oldukları görüldü.