Hicri yılbaşında yapılacak ibadetler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve Adile tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Bugün Hicri 1435 yılına giriyoruz. Rahmet denizi ailesi olarak tüm kardeşlerimizin hicri yeni yılını tebrik ediyoruz.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam, miladi 571 yılında 20 Nisana rastlayan, Rebiulevvel ayının on ikin'ci pazartesi sabahı, Mekke'de doğdu ve 622’de Mekke’den Medine'ye hicret etmiştir. Yirmi eylül pazartesi günü, Medîne'nin Kuba köyüne gelmiştîr ve bu tarih Müslümanların şemsi yılbaşı olmuştur. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, hicri kameri yılbaşı oldu ve de Muharrem ayının birince gecesi gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidîr.

  Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli, saygı göstermek ise günah işlememek ile olur. Zîlhicce ayının son günü ve de Muharrem ayının 1. günü oruç tutan kişi o yılın tamâmını oruç tutmuş gîbi sevaba kavuşur.
  Kıymet verilen dört aydan biri
  Muharrem ayının, Zilkade, Zilhicce ve de Receb ayı ile beraber Kur'an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biri olduğu bildirilmektedir. (Tevbe 36)

  Birkaç hadis-i şerif meali de şöyledir:

  Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, Ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.

  Hicri yılbaşı duası Allah Azze ve celle'ye hamd edilmekte, sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), Eshabına ve Ehl-i beytine salat ve selam getirilmekte, yeni sene boyunca, şeytanın ve nefsimizin şerrinden Allahü teâlâya sığınılmaktadır.

  Hicri Yılbaşı duası
  (Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü'l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Hâzihî senetün cedîdetün. Es'elüke fîhe'l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)