Hicret izni ve hain plan

Konusu 'Hz.Muhammed'in hayatı' forumundadır ve Lasey tarafından 20 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hz. Muhammed'e suikast girişimi

  Akabe biatlarının ardından Mekkeli müslümanlar Medine'ye göç etmeye başladılar. Hz. Muhammed (s.a.v)de kendisi için Rabbinden hicret izni beklemekteydi. Nihayet beklenen izin geldi.

  Müşrikler Resulullah'ın (s.a.v) Medine'ye göç etmesini engellemek istiyorlardı. Çünkü onun başka bir şehre yerleşmesi İslam'ın yayılışını hızlandıracaktı. Bunun için aralarında toplanarak ne yapacaklarını müzakere ettiler. Peygamberimiz'in (s.a.v) sürgüne gönderilmesi, hapse atılması ve öldürülmesi de dahil pek çok plan üzerinde durdular. Sonunda onu öldürmeye karar verdiler. Ancak Haşimoğulları'nın kan davası gütmesini engellemenin de bir yolunu bulmaları gerekiyordu. Bir plan yaptılar: Her aileden bir kişi seçilecekti. Bu kişiler hep birlikte Hz. Muhammed'i (s.a.v) geceleyin yatağında uyurken öldürecekti. Böylece Haşimoğulları bütün Mekke'yi karşısına alamayacaktı.

  Kendilerince kusursuz bir plan yapmışlardı. Fakat görevli kişiler suikast hazırlıklarına koyulduğu sırada, Hz. Peygamber (s.a.v) durumdan haberdar oldu.

  Müşrikler bütün düşmanlıklarına rağmen, Hz. Muhammed'in (s.a.v) dürüstlüğüne güvenmiş ve emanetlerini ona teslim etmişlerdi. Peygamberimiz (s.a.v) suikast gecesi kendisinde bulunan emanetleri sahiplerine emanet etsin diye Hz. Ali'ye bıraktı. Suikastçıları yanıltmak için de Hz. Ali'den o gece kendi yatağına yatmasını istedi. Ona "Benim yatağımda yat ve uyu. Sana onlardan zarar gelmeyecek". dedi. Gece yarısı, kendisini öldürmekle görevli olan gurup kapının önünde beklerken o, Yasin süresinden ayetler okuyarak evden çıkıp gitti. Onu kimse görmedi.

  Müşrikler, Hz. Peygamber'in (s.a.v) çoğu geceler ibadet etmek için Kabe'ye gittiğini biliyorlardı. Niyetleri dışarı çıktığında onu öldürmekti. Eve girmek istemiyorlardı. Zira gece yarısı, kadınların da bulunduğu bir eve girmeyi şerefsizlik olarak kabul ediyorlardı. Bu yüzden sabaha kadar beklediler. Geceleyin içeriye baktıklarında Resulullah'ın (s.a.v) abasına bürünüp yatan Hz. Ali'yi görmüş ve Hz. Muhammed'i (s.a.v) gördüklerinden hiç kuşku duymamışlardı. Nihayet Hz. Ali sabah namazına kalktığında durumun farkına vardılar. Hz. Muhammed'i (s.a.v) ellerinden nasıl kaçırdıklarını bir türlü anlayamadılar. Bu durum karşısında hayıflanmaktan başka bir şey yapamadılar.

  hz muhammed'e suikast girişimi.