Soru Hicret Anlamı Nedir? Hangi Tarihte Nerede Hicret Yapıldı? Özet

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve saadet tarafından 13 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hicret Anlamı Nedir? Hangi Tarihte Nerede Hicret Yapıldı? Özet

  Peygamberimizin (s.a.v.) 622 yılında Mekke'den Medine'ye göç etmesine hicret denir. Hicretle beraber Müslümanlar artık inançlarını rahatça yaşamaya başladılar. Hicret islam tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Hicretle birlikte bağımsızlık ve özgürlüklerine kavuşan Müslümanlar, Medine’de büyük bir medeniyet kurdular ve islam’ı bütün dünyaya yaydılar. ilam medeniyetinin başlangıcı olan Hicret, Hz. Ömer’in (r.a.) halifeliği döneminde ve onun tarafından takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
  Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke'den Medine'ye hicret ederken yanında en samimi arkadaşı Hz. Ebubekir (r.a.) vardı. Kendilerini takip eden müşriklerden kurtulmak için Sevr dağındaki bir mağaraya gizlendiler. Mağaranın girişini güvercinler yuva yaparak, örümcekler de ağ örerek tamamen kapattı. Oraya kadar gelen müşrikler içeride birilerinin olamayacağını düşünerek geri döndüler.

  Medine’de Müslümanlar tarafından büyük sevinçle karşılanan Hz. Peygamberimiz (s.a.v.), ilk olarak “ensar” ve “muhacir”i kardeş yaptı.