Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?

Konusu 'İslam büyüklerinin hayatları' forumundadır ve saadet tarafından 15 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir.


  Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?


  17. yüzyılda yaşayan Ahmed Çelebi’ye dair bilgiler sadece Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne dayanmaktadır. Bir çok fen ve sanattan anladığı için kendisine “bin fenli” anlamında Hezarfen denilmiştir.

  Uçma ile ilgili araştırma ve deneyimlerini Okmeydanı’nda yapmıştır. Rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda “kartal kanatları” olarak ifade edilen aletle defalarca uçmuş, böylece rüzgara karşı uçuşun kaldırma kuvveti temin edeceği kanaatine varmıştır. Lodoslu bir havada Galata Kulesi’den kendini boşluğa bırakan ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3358 m ötede müzik Üsküdar’da, Doğancılar’a inen Hezarfen Ahmed Çelebi, Türk havacılık tarihinin en kayda değer kişilerden birisidir. Bu olayı Sinan Paşa Köşkünden izleyen padişah 4. Murad, kendisine bir kese altın ihsan etmişse de daha sonra Cezayir’e sürgün edilmesini emretmiştir. Onun nerede ve kaç tarihinde vefat ettiği tam olarak bilinmemektedir. Evliya Çelebi 1684’de vefat ettiğine göre onunla çağdaş olan Hezarfen’in de bu yıllar içinde vefat ettiği tahmin edilebilir.

  Hezarfen Ahmet Çelebi

  Hezarfen Ahmed Çelebi’nin Galata Kulesi’nden Doğancılar’a kadar kol ve kas gücüyle kuşları taklit ederek uçmasının mümkün olmadığını belirten bazı araştırmacılar, bu uçuş ancak hava akımlarından faydalanılarak yükselip ilerleyebilen, bugün genellikle tatil beldelerinde amatör bir spor olarak yapılan ve yekpare kanatlarla havada kalıp süzülme esasına dayanan beş çeşit basit planörle mümkün olabilir demişlerdir.