Her şeyin bir efendisi vardır

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Her şeyin bir efendisi vardır

  Her-şeyin-bir-efendisi-vardır.

  Peygamber Efendimiz şöyle buyurmaktadır: Allah Tebareke ve Teala, Taha ve Yasin surelerini, yerleri ve gökleri yaratmadan bin yıl önce okudu. Bunu işiten melekler, ‘Kalbinde Kur’an olan kişiye ne mutlu! Muhammed ümmetine ne mutlu ki Kur’an-ı Kerim onlara indirildi’ dediler.

  Resul-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Ey Ali! Hz. adem insanların efendisidir. Arapların efendiside senin Peygamberimiz’indir [sallallahu aleyhi vesellem]. Fars’ın efendisi Selman-ı Farisi’dir [radıyallahu anh]. Rum’un efendisi Suheyb’dir [radıyallahu anh]. Habeş’in efendisi Bilal’dir [radıyallahu anh]. Dağların efendisi Tûr dağı, günlerin efendisi cuma günüdür. Sözlerin efendisi Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an’ın efendiisi Bakara suresi, Bakara suresinin efendiside ayetü’l-kürsî’dir.”

  Nakledildiğine göre Resûl-i Ekrem Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: “Kim Kur’an’ı okurken veya dinlerken, ‘ahirette, Allah Azîmüşşan rahmetinden mahrum kaldım’ der ve Allah’ın rahmetinden şüphe ederse o kişi Kur’an-ı azimüşşan’ı alaya almış gibi bir duruma düşer.”

  Nakledildiğine göre Kur’an-ı azimüşşan altı bin altı yüz altmış altı ayet, yetmiş yedi bin dört yüz doksan kelime ve üç yüz seksen bin beş harftir.

  Kur’an’ın diğer sözler üzerine nasıl üstünlüğü varsa, Kur’an ehlinin de diğer insanlara olan fazileti ve üstünlüğü böyledir. Kime Kur’an verildiyse ona peygamberliğin üçte biri verilmiş demektir. Kur’an-ı azimüşşan’a saygı göstermeyip hürmetsizlik eden, Kur’an-ı Kerim’den mahrum kalır. Kim Kur’an okursa peygamberlik nişanı yüzünde belirir. Kur’an okumaktan maksat manasını bilmektir.
  Allah Teala’nın kelamı olan Kur’an-ı Kerim okumak çok faziletli bir ibadettir. Hatta çoğu alimler Kur’an okumayı (nafile) ibadetler içinde birinci sıraya koyduklarını ifade ederler. Peygamer Efendimiz de (sallallau aleyhi vesellem) Kur’an okumanın fazileti üzerinde durmuş ve bunu fiilen de uygulamıştır.
  ayet ve hadislerde önemle durulan Kur’an okuma işi, tarih boyunca müslümanlar tarafından hususiyetle yerine getirilmiş ve faziletine inanara,daha çok geceleri Kur’an okunmuştur.