Dua Her namazdan sonra okunacak en makbul dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 28 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Her namazdan sonra okunacak en makbul dua

  Hz. Muhammed (s.a.v) namaz kıldıkları zaman sağ eliyle başlarını mesh ederler ve şöyle dua ederlerdi "Kendisinden başka ilah bulunmayan Allah'ın adıyla. Rahman ve Rahim ancak O'dur. Benden kederi, tasayı ve hüznü gider ey Rabbim!" (Buhari, Deavat, 35, 40) .

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor"Farz namazı kıldığınız zaman, her bir farz namazdan sonra on defa: "La ilahe illellahu vahdehû la şerike lehü lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve ala kulli şeyin kadirun." deyiniz. Böyle diyene bir köle azad etmiş gibi ecir yazılır." (Buhari, Ezan, 155)

  Muaz (ra.nha)dan şöyle rivayet edilmiştir: Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem onun elinden tuttu ve:
  "Muaz! Vallahi seni gerçekten seviyorum" buyurdu. Sonra sözüne şöyle devam etti:
  "Muaz! Her namazdan sonra şu duayı mutlaka okumanı tavsiye ediyorum: Allahümme einni ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik: Allahım! Seni anıp zikretmek, nimetine şükretmek, sana layık ibadet etmek için bana yardım eyle!." (Ebu Davud, Vitir 26. Ayrıca bk. Nesai, Sehv 60) buyurmuşlardır.

  Peygamberimizin diğer bir duası şöyledir: Elhamdülillahi Rabbilalemin esselatü vesselamü ala Resulina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.
  Anlamı: Ya Rabbi, kıldığımız namazları kabul eyle! Ahir ve akıbetimizi hayreyle! Son nefesimizde kelime-i tevhid söylememizi nasip eyle! Ölmüşlerimizi af ve mağfiret eyle!

  "Allahümmağfir verham ve ente hayrürrahimin. Teveffeni müslimen ve el hıkni bissalihin. Allahümmağfir li veli valideyye ve lilmüminine vel müminat yevme yekumül hisab."

  Anlamı: Ya Rabbi, bizi şeytan ve düşman şerrinden ve nefs-i emmaremizin şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler, hayırlı ve bereketli rızıklar ihsan eyle! Ehl-i İslama selamet ihsan eyle! Din düşmanlarını kahr ve perişan eyle! Kafirlerle cihad etmekte olan Müslümanlara imdad-ı ilahiyyen ile imdat eyle!