Hendek savaşı hakkında bilgiler

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 5 Şubat 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hendek savaşı

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)'in müşriklerle yaptığı en önemli savaşlardan biri de Hicret’in beşinci yılının Şevval ayında (23 Şubat 627) Medine’nin kuzeyinde cereyan eden Hendek savaşıdır. Müslümanların bölgede hakim güç olmaya başlaması, İslam’la müşerref olanların sayısını hızla artırmıştı. İslamın bu güçlenişi karşısında yahudiler düşmanca faaliyetlerine hız verdiler. Önce Kureyşlilerle anlaştılar. Sonra Eslemoğulları, Gatafanoğulları, Fezareoğulları, Mürreoğulları ve Kinaneoğulları kabileleri de bu ittifaka dahil oldu.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) müttefiklerin girişimini haber alır almaz derhal bir savaş meclisi topladı. Selman-ı Farisi (radıyalahu anh)'nın önerisiyle hendek kazarak savunma yapılmasını emretti.

  Hendek kazma işi altı gün sürdü. Oldukça derin ve geniş çukurlar kazıldı. Müşrikler Medine önlerine gelince Müslümanlar tarafından kazılan hendekleri gördüler ve ne yapacaklarını bilemediler. Bir aya yakın bir süre hendeğin gerisinde kaldılar. İki taraf arasında herhangi bir savaş olmadı.

  Sonunda müşrikler ne pahasına olursa olsun hendeği aşmaya karar verdiler. Cengaverliği ile ünlü Amr b. Abdived güçlükle de olsa hendeği aşmayı başardı. Atını ileriye sürerek kendisiyle savaşacak bir savaşçı istedi.

  Hz. Ali (radıyallahu anh), Amr’a karşı çıkmak için izin istedi. Hz. Muhammed (s.a.v) önce izin vermese de sonra ona kendi zırhını vererek ve dua ederek müsaade etti. İlk saldırı Amr’dan geldi. Vurduğu kılıç darbesi Hz. Ali’nin kalkanını parçalayarak başından yaralanmasına neden oldu. Hamle sırası kendisine geldiğinde Hz. Ali (radıyallahu anh), indirdiği darbe ile Amr’ı cansız yere serdi. Müslümanlar sevinçle tekbir getirirken, müşrikler büyük hayal kırıklığına uğradılar. Bunun üzerine Allah Rasulu s.a.v., “Ali b. Ebu Talib’in bu dövüşü, kıyamete kadar ümmetimin en faziletli amelidir.” buyurdu.

  Moralleri bozulan müşrikler kuşatmadan vazgeçmiyor ve ne pahasına olursa olsun geri dönmeyeceklerini belirtiyorlardı. Kuşatma süresi üç aya yaklaşınca Allah Rasulu (s.a.v), bugün Ahzab Mescidi adı verilen yerde ayakta durup müşrik kabileleri aleyhinde üç gün boyunca dua etti. Üçüncü gün öğle ile ikindi namazı arasında duasının kabul edildiği Cebrail (aleyhisselam) ile kendisine bildirildi. Birkaç gün sonra şiddetli bir rüzgar meydana geldi. Bu soğuk, dondurucu bir rüzgardı. Tozu toprağı müşriklerin gözlerine dolduruyordu. Çadırların bezlerini, derilerini yırtıyor, direklerini söküyordu. Müşrikler çekilmek zorunda kalıyorlardı.

  Kur’an-ı Kerim sonradan bu olayı müminlere şöyle hatırlatmaktadır: “Ey iman edenler! Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani size ordular saldırmıştı da, biz onlara karşı bir rüzgar ve sizin görmediğiniz ordular göndermiştik. Allah ne yaptığınızı çok iyi görmekteydi.” (Ahzab, 9)

  “Allah, o inkar edenleri hiçbir fayda elde edemeden öfkeleri ile geri çevirdi. Allah(ın yardımı) savaşta müminlere yetti. Allah güçlüdür, mutlak galiptir.” (Ahzab, 25)

  Gece boyunca devam eden fırtına, sabahleyin biraz sükunet buldu. Allah Rasulü s.a.v., Huzeyfe b. Yeman'ı (radıyallahu anh) düşman ordusu hakkında bilgi alması için gönderdi. Huzeyfe, düşman ordusunun perişan halini görerek geri döndü. Hz. Muhammed (s.a.v) bundan son derece memnun oldu ve sonucu beklemeye başladı.

  Müşriklerin komutanı Ebu Süfyan, ansızın uğradığı bu felaket üzerine ordusuna geri çekilme emrini verdi. Amr b. as ile Halid b. Velid iki yüz süvari ile müşriklerin geri çekilişini denetlediler. Müşrikler başarısızlıklarından doğan umutsuzluk içerisinde hızla çekilmeye başladılar.

  Düşmanın telaş içinde kaçışına şahit olan Müslümanlar, arda kalan erzaklara ve ganimete el koydular. Develer kurban edildi, hurma dolu sepetler boşaltıldı ve Müslümanlara dağıtıldı. Bu ganimet vasıtasıyla muhasaranın ortaya çıkardığı kıtlık ortadan kalkmıştı. Allah Rasulu (s.a.v) Müslümanlara hitab ederek:

  “Ey İslam mücahidleri! Emin olunuz ki bu galibiyet sizin için ölümsüz bir başarıdır. Bundan böyle Kureyş kabilesi size değil, siz Kureyş’e taarruz edeceksiniz!” buyurdu.
  Böylece Rasulullah s.a.v. bu sözleriyle müşriklerin bütün gücünün tükendiğini, artık müslümanların zafer yollarının açıldığını müjdelemiş oluyordu.

  Hendek savaşı.