Helaller ve haramlar arasındaki şüpheliler nelerdir?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Lasey tarafından 2 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Helaller ve haramlar arasındaki şüpheliler

  Allah Azze ve celle Resulü’ne kitabını indirmiş ve “Biz her şeyi açıklamak üzere sana bu kitabı indirdik!” (Nahl, 69) ayetinde de belirtildiği gibi, ümmetin ihtiyacı olan bütün helal ve haramları açıklamıştır. Yine Allah Teala pek çok hükümleri açıkladıktan sonra: “Allah bunları sizin sapmamanız için açıklıyor. Allah her şeyi bilir.” (Nisa, 176) buyurmaktadır.

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.)’in vefatı sonrasında tereddüte düşen ashaba Abbas r.a. da şöyle demişti:

  “Vallahi Allah’ın Rasulü vefat etti ama bizlere apaçık bir yol bırakarak; haramları ve helalleri açıklayarak vefat etti. Evlendi, boşandı, savaştı ve barış yaptı. İçinizden dağ başında sürüsünü otlatan koyun çobanının sırığıyla hayvanlarına yaprak silkelemesinden tutun, havuzunu kerpiçle yapmasına varıncaya kadar her konuda O’nun izleri var.” (İbn Sa‘d, et-Tabakatü’l-Kübra, 2/266-267)


  “Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!” (Tirmizî, Kıyâmet, 60)

  Resul-i Ekrem Efendimz (s.a.v) harama düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu:

  “Helal olan şeyler belli, haram olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helal mi, haram mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harama düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arazinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu araziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arazisi vardır. Allâh'ın yasak arazisi de harâm kıldığı şeylerdir.” (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107)

  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) ümmetine bütün helalleri açıkladığı gibi bütün haramları da açıklamıştı. Bu açıklamalarından bazıları diğerlerine göre daha açık bir biçimde olmuştur. Fakat bu derecede açık olmayan hususlar da vardır. Bunlar, sadece uzman alimler tarafından bilinen hususlardır ve bu gibi ince konuları onlar kadar derin bilgiye sahip olmayan bazı alimlere gizli kalabilir.

  Helaller ve haramlar arasındaki şüpheliler.