Soru Helal Ve Haram Ne Demektir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Helal Ve Haram Nedir?

  Helal: Yüce Allah'ın yapılmasını, yenmesini serbest kıldığı her şey helaldir.

  Haram: Yüce Allah'ın fiilen yapılmasını, yenmesini yasakladığı her şey haramdır.

  Helal meşru anlamına gelen bir Arapça kelimedir. Allah’u Azze ve Celle Kur'an-ı Kerim'de Müslümanlara ve bütün insanlara helal olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu mesajı bildiren pek çok ayetin arasında yer alan birkaç ayet meali şöyledir:

  [Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, çünkü şeytân sizin apaçık bir düşmanınızdır.] (2/168)

  [Ey İman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer siz gerçekten yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz] (2/172)

  [Allah’ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş bulunduğunuz Allah’tân korkun.] (5 /88)

  Haram; Yapılması, yenilip içilmesi dinimizce kat'i olarak yasak edilmiş şeylere denir. İçki içmek, kumar oynamak,adam öldürmek, zinâ etmek, gıybet ve de iftirâda bulunmâk gibi. Haram kılınân eşya veya fiil, kendisinde bulunan, hiç ayrılmayan bir zarar, kötülük ve de pislik sebebiyle harâm kılınmış ise, buna bizzat haram denir. Domuz eti ve şarap gibi. Kendi tabiât ve vasfından dolayı değil de elde etme şekli, kazanma yolu gibi dıştan bir nedenle harâm kılınmış ise, buna da ligayrihî [bilvasıta] haram denir. Çalınmış ekmek, gasledilmiş para gibi.

  [Ey İnsanlar! Yeryüzünde temiz ve helâl şeylerden yiyin, şeytâna ayak uydurmayın, çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır.] (Bakara 168)