Helal Ve Haram İle İlgili Ayetler

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Kur'an-ı Kerimde Helal Ve Haram İle İlgili Ayetler

  ..Onlara temiz ve hoş şeyleri helal, kendilerince helal saydıkları veya amel olarak pis ve murdar şeyleri de haram kılar. Onların sırtından ağır yükü ve üzerlerinde olan zincirleri zor teklifleri kaldırır. Artık ona inanan, ona hürmet eden, ona yardım eden ve onunla beraber indirilen nura "Kur’an’a" uyanlar var ya, işte dünya ve âhirette kurtuluşa erenler sadece onlardır. (Araf 157)

  -Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz ve helal olanlarından yiyin; eğer sadece O’na kulluk ediyorsanız, Allah’a şükredin. O’na karşı diliniz, bedeniniz ve malınızla, kulluk borcunuz olan şükrü yerine getirin.( Bakara 172)

  Allah alışverişi helâl, faizi ise haram kıldı. (Bakara Sûresi, 2/275)


  -Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı temiz "yiyecek ve giyecek şeyleri (kendinize) haram edip yasaklamayın ve sınırı da aşmayın. Çünkü Allah, sınırı aşanları sevmez.( Maide 87)

  "Allah’ın size temiz ve helal olarak verdiği rızıklardan yiyin. Kendisine iman ettiğiniz Allah’dan korkun helallerden kendinizi men etmeyin, yasaklarından da sakını! (Maide 88)

  -Ey iman edenler! Şarap içki, kumar, tâzim edilen dikili taşlar, şans "fal" okları ve zarları, şeytan ve kötü insana ait murdar "pis" işlerdir; artık bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Maide 90)

  Şeytan, içki ve kumarla sadece aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan tamamen vazgeçtiniz değil mi? (Maide 91)


  Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin temiz helal olanlarından yiyin, bu hususta azgınlık etmeyin. Sonra gazabım üzerinize iner. Kimin de üzerine gazabım inerse, hiç kuşkusuz o, uçuruma düşmüş helak olmuştur. (Taha 81)