Soru Hayız Nedir? Hayız (adet) İle İlgili Hükümler

Konusu 'Hanımlara özel' forumundadır ve saadet tarafından 23 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Hayız Nedir? Hayız (adet) İle İlgili Hükümler

  Hayzın tarifi: Özel vakitlerinden rahimden atılan tabii kandır.
  Adet Süresi: Tercih edilen görüşe göre en azı ve en uzun süresi hakkında bir sınır olmamasıdır. Dokuz yaşından önce hayız yoktur. Çünkü kadının bu yaştan önce hamile kalması mümkün değildir. 9 yaşına gelir ve kan görürse, nadir de olsa bu hayızdır. Kaide: Ne zaman hayız bulunursa hükmü sabit olur ve ne zaman bundan temizlenilirse hükmü kalkar. Düzensiz gelen kan elli günden sonra hayız kanı değil hastalık kanı sayılır. Böyle kişiler namaz kılması ve orucu tutması gerekmektedir.
  Hayız kanının sıfatı: Kötü kokulu ve siyah renktedir. İnce değil, yoğundur.
  Başlangıç hükmü: Hayız zamanı olması mümkün olan zamanda kan gelirse, kesilinceye kadar beklenir. Zira bu hayız kanıdır. Tekrar etmesini beklemeye ihtiyaç yoktur.
  Kadın kan hakkında şüpheye düşerse: Kadının fercinden gelen kanlarda aslolan: istihaze kanı olduğu açıkça ortaya çıkıncaya kadar onun hayız kanı olmasıdır.

  Hayızda düzensizlik: Temizlik bir günden daha az sürerse bu dikkate alınmaz. Çünkü kan bir defasında akar, diğer seferinde kesilir. Kanın mücerred olarak kesilmesiyle temizliğe hükmedilmez. Tıpkı bir saatten az süreliğine kesilmesinde olduğu gibi.
  Hayızdan guslettikten sonra kan gelirse: Şayet temizlikten sarı veya bulanık gelirse buna itibar edilmez. Bunun hükmü idrar gibidir. fakat açıkça kan gelirse bu hayızdan sayılır ve guslün yenilenmesi gerekmektedir.
  Temizlik alameti: Kadınların genelinde beyaz akıntının gelmesidir.
  Kadında sarı veya beyaz akıntı olmazsa diğer hayızlık dönemi gelinceye kadar bu sadece kuruluktur. Böyle durum tüm kadınlar için bir hükümdür.
  Ye’s (Menopoz): Kadının bir daha yenilmemek üzere hayızdan kesilmesidir.

  Temizlikten sonra gusletmedikçe kadının eşiyle ilişkiye girmesi caiz değildir.
  Hayızlının içinde ayetler yazılı olan kitaplara dokunması: Ne hayızlıya, ne cünübe ne de abdestsiz olana bunlara dokunmak haram değildir. Çünkü bu Mushaf değildir.


  Hayzı engelleyici hapları kullanmanın zararlarlı mıdır: Rahimin iltihaplanmasına sebep olur Kanın değişmesine ve düzensizleşmesine sebep olur İleride rahimin deforme olmasına sebep olur Ve daha başka zararları vardır. (Bazı tabiplere göre bunun on dört zararı vardır.
  Ramazan’da ve Hac’da hayzı geciktirici hapları kullanmak: Sıhhi bir zarar vermemesi şartıyla bunda sakınca yoktur.

  Hayızlı için, ehlil ve tekbir, sabah akşam zikirleri, yatarken ve uyanınca söylenecek zikirler gibi şer’î zikirleri yapması, fıkıh, hadis ve tefsir gibi ilmi kitapları okuması caizdir.

  Kadının iki şartla hayız geciktirici ilaç alması caizdir: Zarar vereceğinden korkulmaması ve kocasının izni ile olması gerekir.
  Hayza sebep olan ilaçların kullanılması da iki şartla caizdir: Farzların düşmesi düşünülerek yapılmamalıdır. Örneğin ramazan yaklaşınca oruç tutmamak için veya namaz kılmamak için kullanılmamalıdır. Kocasının izni ile kullanmalıdır. Çünkü hayız olması, kocasının kendisinden faydalanmasına engel olacaktır. Eğer mutlaka bunu yapması gerekiyorsa kocasının hakkını eda etmekte acele etmelidir.

  Hayızlı İle İlgili Hükümler:
  Namaz: Hayızlının farz ya da nafile namaz kılması haramdır, kaza da etmez.
  Oruç: Hayızlının farz ya da nafile oruç tutması haramdır. Lakin farz orucu kaza etmesi gerekir.
  Kabeyi Tavaf: Farz ya da nafile tavaf yapması haramdır. fakat Safa ile Merve arasında sa’y, vakfeler, Müzdelifede gecelemek gibi diğer menasikleri yerine getirebilir. Bunlar ona haram değildir.
  Veda Tavafı kendisinden düşer. Eğer haccın on iki nüsükünü tamamladıktan sonra ve memleketine doğru çıkmadan önce hayız olursa, veda tavafı yapmadan çıkar.
  Mescitte kalmak: Hayızlının bayram namazı kılınıncaya kadar mescitte beklemesi haramdır.
  Cima: Hayızlı kadının eşiyle cima etmesi haramdır.
  Talak (Boşanma): Kocasının hayızlı eşini bu dönemde boşaması haramdır.
  Beraatur rahim hükmü: Hamile olmamak demektir.
  Gusul gerekmesi: Hayızlının, temizlik döneminin başladığı an bütün bedenini temizleyerek gusletmesi gerekir.