Soru Hayır ve Şer ne demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Lasey tarafından 7 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Hayır ve şer

  Hayır ve şer, Müslüman topluluklarda kaderle ilişkilendirilen iki mühim kavramdır. İslam dünyasında bireye ve topluma faydalı her şey hayır olarak tanımlanır. Şer ise kişiye veya topluma zarar veren kötü durumlar ve davranışlar olarak nitelendirilir.
  Allah Azze ve celle insanın iyiliğini istemiş, onun mutlu ve huzurlu yaşamasını arzu etmiştir. Bu nedenle de gönderdiği peygamberler, ilahi kitaplar aracılığıyla insana hayrı ve şerri bildirmektedir, ondan hayırlı işlere yönelmesini, şer olarak nitelendirilebilecek davranışlardan da uzak durmasını istemiştir. Bununla ilgili bir ayette, “Biz ona (insana) iki göz, bir dil, iki dudak vermedik mi; iki apaçık yolu (hayır ve şer yollarını) göstermedik mi?”(Beled suresi, 8-10. ayetler.) buyurmuştur.

  İslam dinine göre her şeyin olduğu gibi hayrın da şerrin de yaratıcısı Cenab-ı Allah’tır. İnsanın işlediği
  iyilikler ve kötülükler onun yaratmasıyla meydana gelir. Fakat insan akıl ve irade sahibidir. Aklıyla iyiyi ve kötüyü bilir, cüzi iradesiyle bunlardan istediğini tercih eder. Allah Azze ve celle de insanın tercihine göre hayrı ve şerri yaratır. İnsanın amelleri kendi tercihinin bir sonucudur, dolayısıyla da o, yaptıklarından sorumludur. Kur’an’da, “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür, kim de zerre miktarışer işlemişse onu görür.”(Zilzâl suresi, 7-8. ayetler.) buyrulur. Böylelikle insanın, işlediği hayrın da şerrin de karşılığını göreceği belirtilir.
   
Manevi hayat Benzer Konular
Yüklüyor...