Haydi Namaza, Haydi Kurtuluşa

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Abdullah tarafından 22 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. Abdullah

  Abdullah Süper Moderatör Süper Moderatör Admin Kayıtlı Üye

  Haydi Namaza, Haydi Kurtuluşa


  İnsan, araba, müzik, rüzgâr, inşaat, çocuk, tartışma, firen, radyo, gök gürültüsü, yağmur, kuş cıvıltıları, ayakların tak tak diye çıkardığı yürüyüş sesleri ve daha birçok ses.

  Hepsi günlük yaşantımızın birer parçası, çoğumuz için bu sesler artık kulak aşinalığı haline gelmiş hatta farkına bile varmadığımız, dikkatimizi çekmeyen seslerdir. Bu sesler arasında günlük yaşantımızın yoğunluğunda kaybolmaya yüz tutmuş bir ses, bir çağrı var ki günde beş defa yankılanıyor camiden yükselip semada. Tahmin etmişsinizdir herhalde o sesin ne olduğunu; ezan…

  Allahu Ekber
  Allah En Büyüktür
  Eşhedû en lâ ilâhe illallah
  Allah'tan başka ilah olmadığına şahitlik ederim
  Eşhedû enne Muhammeden resulullah
  Muhammed'in Allah'ın resulü (elçisi) olduğuna şahitlik ederim
  Hayya ale-salah
  Haydi namaza
  Hayya alel-felah
  Haydi kurtuluşa
  Es-salatu Hayrun Mine'n Nevm
  Namaz uykudan hayırlıdır (Sadece Sabah namazında okunur)
  Allahu Ekber
  Allah En Büyüktür
  Lâ ilahe illallah
  Allah'tan başka ilah yoktur

  Çağrı ne kadar güçlü ve sözler ne kadar güzel. Kim bu sesi duyup da harekete geçmekte tereddüt edebilir? Kalbinde iman olan biri nasıl böyle bir çağrıyı duyar ve bir an önce koşup yaratıcısının önünde eğilme isteği duymaz.

  Günümüz insanları ezanı duyar duymaz en fazla beş dakikalık bir mahcubiyet yaşar her ne yapıyorsa bırakır, müziğin sesini kapatır, uzanmış ayaklarını yere indirir, çoğu zaman ise günlük yaşantımızın karmaşasının içerisinde boğulup gider bu ses, nefse hoş gelen uğraşlarımızdan, seslerden bu çağrıyı duymaya zaman bile yoktur. Hatta sabah namazında yükselen ezan sesleri çoğu insanı rahatlatmak yerine, rahatsız eder hale geldi.

  Bu çağrıya kulak tıkayan Müslümanlar saygı gereği yaptığı davranışlara harcadığı enerjiyi kalkıp namaz kılmak için, abdest almaya harcasaydı okunan ezanında, yapılan çağrının da bir mahiyeti olurdu.

  Çağrıya kulak asmayan insanları Allah “haydi namaza, haydi kurtuluşa” diye yürekleri ferahlatacak sözlerle huzuruna çağırırken kımıldamayan bizler sevgilimiz, dostumuz, eşimiz, çocuğumuz çağırdığında koşarak giden ayaklarımızın hesabını Ahiret gününde nasıl vermeyi düşünüyoruz? Allah seni huzuruna çağırıyor, senin umurunda bile değil!

  Şimdi, hemen şuan okunacak olan ezan sesine kulak verin. Okunan ezanın sözlerinin bize hitap edildiğinin bilincinde olarak bir kez daha dinleyin. O imanınızı dürtecek olan çağrı sizi harekete geçirmeye yetecek mi bakalım. Eğer yetmiyorsa, o çağrı sizi etkilemiyorsa, namazı kılmanıza sebep olmuyorsa imanınızı gözden geçirin zira o çağrıyı yapmayı emreden, sizi huzuruna çağıran yaratıcınız Allah’tır.

  Selma Ülger