Hayber'in Fethinin Önemi

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 24 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Hayber'in Fethinin Nedenleri

  Hayberin fethi ile hemen hemen Arabistan'daki tüm Yahudiler İslam devletine tabi duruma gelmiş sayılıyordu. Daha evvel de, Hudeybiye Sulhu ile müşriklerden gelebilecek herhangi bir tehlike önlenmiş bulunduğundan, bu fetih ile İslamiyet büyük bir serbestiyet imkanına kavuşuyordu.

  Hudeybiye Anlaşmasıyla, müşriklerin, Yahudilerin yardımına koşmaları yada onlarla işbirliğine girişmeleri önlenirken, bu fetih ile de Yahudilerin Kureyş müşrikleri ile herhangi bir işbirliğine teşebbüsleri bertaraf edilmiş oluyordu. Yalnız, ne müşriklerden Yahudilere, ne de Yahudilerden müşriklere bir ümit ışığı kalmıştı. Böylece Kureyş müşriklerinin Müslümanlara karşı her zaman kullanmayı düşündükleri bir kollarını kaybetmiş sayılıyorlardı.

  Bu fetih etrafta da büyük akisler uyandırdı. Çünkü, Hayber'in fazla kuvvetli kalelere sahip olduğu, buradaki Yahudilerin harp sanatını fazla iyi bildikleri, harp malzemesi bakımından da üstün bir seviyede bulundukları, cesur adamlarının, yiğitlerinin çok olduğu herkes tarafından biliniyordu.

  Tüm bunlara rağmen, İslam ordusu karşısında mağlup düşmeleri, hepsini korkutuyor, Müslümanların yenilmez bir güç halini aldıklarını bir defa daha anlıyorlardı. Nitekim Hayber fethinden sonra, civar kabileler birer birer kendi arzularıyla gelip İslam hakimiyetini kabul ederek boyun eğdiklerini bildirmişlerdir.

  Bu bakımdan Hayber'in fethi, İslam tarihinde önemli bir yer işgal eder.