Havf ve Reca Ne Demektir

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 18 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Havf ve Reca

  Havf, cehennem gibi istenmeyen bir durumun başa gelmesinden, cennet gibi istenen bir şeye de kavuşamamaktan dolayı korkmaktır. Recâ ise, Allah Azze ve celle'nin rahmeti karşısında ümit içinde olmaktır. Cenab-ı Allah’a karşı vazifelerde dengeli olmak çok önemlidir. Ne çok ümide kapılarak “nasıl olsa Allah Azze ve celle affeder” mantığı ile ibadetleri ihmal etmek ve günahları işlemekten çekinmemek, ne de “Günahım o kadar çok ki, Yüce Allah beni affetmez” diyerek, ibadet ve iyiliklerden geri kalmak doğru değildir. Bunun için kula şaşmaz bir ölçü verilmiştir: “Korku ile ümit arasında olmak” Hem Cenab-ı Allah’ın azabından korkmak, hem de rahmetini ummak gerekir.

  Korku ile ümit aslında birbirinden ayrılmaz. Bir şeyde ümit varsa korku da vardır. Sınavdan iyi not almak ümidiniz vardır, fakat bir yanlışlık yaparak ya da soruyu bilemeyerek, kötü not almaktan da korkarsınız. Dini hayatta da ümit ve korku birbirinden ayrılmamalıdır. Kişi Allah Azze ve celle'nin affedici, karşılıksız ikram edici, çok merhametli olduğunu düşündüğünde sevgisi artıp ümitlenmeli; günahkârları cezalandırıcı, onlar için yakıcı bir azap hazırlayan ve cezası çok şiddetli olduğunu düşün-düğünde de, böyle bir sonuçla karşılaşmaktan korkmalıdır.Yüce Allah’ın yakınlığından, nimetlerinden ve hoşnutluğundan uzak kalma ve böylece cehenneme düşme korkusudur. Bu kimseler ayette şu şekilde tanımlanmıştır.“...O’nun rahmetini umarlar ve azâbından korkarlar. Çünkü Rabbinin azâbı, sakınılacak bir azaptır.”
  (İsr
  a Suresi, 57. ayet.)


  Allah’tan (c.c) korkan bir kimse artık Allah’tan (c.c) başkasından korkmaz. Zalimlere boyun eğmez. Günahlardan uzak durur. ( İbn-i Mâce, Zühd, 19.) Allah’tan korkmayan kimse, kötülükler peşindedir. Kendi menfaati uğruna insanlara, hayvanlara ve her şeye zarar vermekten çekinmez. Zalimdir, yalan söyler, her türlü kötülüğü yapmaya müsaittir. Kendisine güvenilmez. Kur’an ve hadiste insanları ümitlendirecek birçok müjdeli haber de bulunmaktadır: “De ki: Ey kendi nefisleri aleyhinde haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümid kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir.” (Zümer Suresi,53. ayet.) Bir hadiste de“Rahmetim gazabımı geçmiştir.” (Buhârî, “Tevĥîd”, 55.) buyrulmaktadır.
   
  Fisebilillah bunu beğendi.