Havada duran taş gerçek midir

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Havada duran taş gerçek midir?

  Muallak Taşı; “Havada Asılı Duran Kaya” anlamına geliyor. Rivayete göre, Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v) miraca yükselirken bu kayaya basar ve kaya Efendimiz Muhammed (Aleyhi salatu vesselam) ile birlikte yükselmeye başlar. Efendimiz (Aleyhi salatu vesselam) dönüp kayaya “Dur!” der ve kaya havada asılı kalır ve kıyamete kadar ! orada asılı kalacağı söylenir.

  Bir diğer rivayet ise şöyle; İbrahim peygamberin oğlu İsmail’i kurban etmek için bu kayaya yatırmıştır. Bu konuda bir kaç tane daha rivayet var.

  Kubbet-üs Sahra’nın içinde “Asılı Duran Taş” anlamına gelen Hacer-i Muallak taşı bulunmaktadır. Efendimiz Muhammed (Aleyhi salatu vesselam)'ın Miraç’a çıktığı kabul edilen kaya işte burasıdır.

  Bu kayanın en geniş yeri 18 metre, en dar yeri ise 13.5 metredir. Bu kayanın içine on bir basamak merdivenle inilebilmektedir.

  Kayanın iç kısmı yaklaşık 1.5 metre yüksekliğinde ve 4.5 metre x 4.5 metre boyutlarında boş bir mekandır. İçeriden tavana bakıldığında havada asılı izlenimi verir, bundan dolayı Hacer-i Muallak olarak anılmaktadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 19 Nisan 2019